Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Në kanalin e Korfuzit, saktësisht në ujërat e Gjirit të Ftelesë janë para notuar disa delfinë. Në fotot e shkrepura nga LSA duken qartë gjallesat e detit teksa zhyten dhe dalin sërish në sipërfaqe.

Të renditur të tretët në botën shtazore sa i takon inteligjencës, delfinët jo pak herë kanë nxitur interes te studiuesit.

Delfinët jetojnë në grup, por dhe në mënyrë individuale. Në vende ku ka ushqim me bollëk mund të krijohen grupe që mund të kapërcejnë 1000 delfinë. 

Ata lëshojnë tinguj për të treguar vendndodhjen e tyre dhe nuk kanë “lider” për t’i udhëhequr.

Ndryshimet janë të zakonshme megjithatë ata mund të kenë një lidhje të fortë midis tyre. Delfinët mund të ndihmojnë një të dëmtuar, një të plagosur, apo të sëmurë duke iu dhënë një frymë të lehte për t’i nxjerrë në sipërfaqe.

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

Pamje të mrekullueshme, delfinët shfaqen afër Ksamilit (FOTO)

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore