Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Pamje për të mos u humbur! Ky është fenomeni i rrallë qiellor që ndodh çdo fillim viti

Pamje për të mos u humbur! Ky është fenomeni i rrallë

2020 ishte një vit i mirë për yjet, por nuk mund të thuhet e njëjta gjë kjo edhe për shumë gjëra. DHe teksa kemi lën pas 2020, duket se shfaqjet mbresëlënëse do të vazhdojnë të zbukurojnë qiellin e natës.

Në fillim të janarit pritet të fillojë një shi i fuqishëm meteorësh "Quadrantid", dukuri vjetore e cil zakonisht ndodh midis 28 dhjetorit dhe 12 janarit, megjithëse këtë vit ata po arrijnë kulmin në fillim të vitit të ri.

Shfaqja mbresëlënëse u vu re për herë të parë në 1825, por vetëm deri në vitin 2003 shkencëtarët në Observatorin Loëell Observatori Near-Earth Object Search zbuluan se shiu i meteorit buron nga një asteroid i vogël, i njohur si asteroid 1003 EH1.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore