Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Organi i dytë më i madh në trupin tuaj, ushqimet që duhet të hani për të pasur një mëlçi të shëndetshme!

Organi i dytë më i madh në trupin tuaj, ushqimet që duhet

Pas lëkurës, mëlçia është organi i dytë më i madh në trupin tuaj, kryen deri në 500 detyra që janë vendimtare për ruajtjen e shëndetit. Ajo largon toksinat nga gjaku, menaxhon nivelet e kolesterolit, ndihmon trupin tonë të absorbojë yndyrat dhe rregullon nivelet e hormoneve. Pikërisht për shkak të rëndësisë së tij për shëndetin, është e rëndësishme që të hamë ushqim që stimulon punën e mëlçisë dhe e mban gjendjen e saj në një nivel të lakmueshëm.

Dietologia Jill Weisenberger shprehet se:

Ju mund ta mbroni mëlçinë tuaj duke shmangur sheqernat dhe alkoolin e shtuar dhe duke kufizuar ushqimet e përpunuara. Hani kryesisht ushqime me bazë bimore që janë anti-inflamatore dhe ndihmojnë në funksionimin e duhur të mëlçisë. Po kështu, do të ishte mirë nëse do të përpiqeshit të hani sa më shumë fruta dhe perime. Elbi dhe tërshëra janë një burim i shkëlqyer i fibrave dietike, të cilat janë treguar se ndihmojnë njerëzit të humbin peshë dhe krijojnë një ekuilibër të shëndetshëm të baktereve në mikrobiomën e zorrëve. Ngrënia e ushqimeve të tilla të pasura me fibra ju mban më të ngopur për më gjatë dhe shpesh redukton numrin e kalorive që konsumoni. Për më tepër, fibrat probiotike stimulojnë mikroflora të shëndetshme të zorrëve, e cila redukton inflamacionin dhe dëmtimin e mëlçisë.

Dietologia Carley Knowles nga ana tjetër shprehet se:

Nëse doni një superushqim për shëndetin e mëlçisë, ajo që ju rekomandoj patjetër është brokoli, lakra jeshile, lakrat e Brukselit. Këto perime ndihmojnë trupin të detoksifikohet natyrshëm dhe të mbrojë mëlçinë nga dëmtimi, ndërsa përmirësojnë funksionin e saj të përgjithshëm. Disa ushqime që rekomandoj për shëndetin e mëlçisë përfshijnë boronicat dhe manaferrat e tjera, barishtet dhe erëzat dhe veçanërisht perimet me gjethe jeshile. Secili prej këtyre ushqimeve përmban shumë fitonutrientë që promovojnë shëndetin dhe përmirësojnë funksionin e mëlçisë.

Gjëja më e mirë që mund të bëni për të mbrojtur mëlçinë tuaj është të shmangni alkoolin. Gjëja e dytë më e mirë që rekomandojnë shumica e nutricionistëve është të pini ujë të mjaftueshëm për të parandaluar dehidratimin dhe për të ndihmuar mëlçinë tuaj të funksionojë më mirë. Përveç ujit, edhe kafeja dhe çaji jeshil janë zgjidhje të shkëlqyera për mëlçinë tuaj, por duhet të konsumohen me moderim.

Një studim i publikuar në Revistën Ndërkombëtare të Mjekësisë Klinike dhe Eksperimentale tregon se pirja e rregullt e çajit jeshil lidhet me një rrezik të reduktuar të kancerit të mëlçisë, sëmundjes së mëlçisë yndyrore, hepatitit dhe cirrozës së mëlçisë. Kafeja, duke përfshirë kafenë pa kafeinë, gjithashtu zvogëlon rrezikun e sëmundjeve kronike të mëlçisë.

Ushqimi i fundit i rekomanduar nga dietologët është vaji i ullirit, i cili, siç thonë ata, është mirë të konsumohet sa më shpesh. Shumë studime të mëparshme tregojnë se vaji i ullirit rrit ndjeshëm nivelin e kolesterolit të mirë në gjak, i cili ju mbron nga sëmundjet e mëlçisë yndyrore dhe në këtë mënyrë ndihmon në ruajtjen e shëndetit të këtij organi të rëndësishëm.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore