Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

"Ora e Ditës së Kijametit"/ Fillon numërimi mbrapsht: Nesër do të zbulojmë sa afër jemi me...

"Ora e Ditës së Kijametit"/ Fillon numërimi mbrapsht:

Të martën, shkencëtarët do të zbulojnë se sa afër është njerëzimi me Harmagedonin me botimin e tyre të fundit të "Ora e Ditës së Kijametit". Për 75 vitet e fundit, organizata jofitimprurëse e medias e përbërë nga liderë botërorë dhe fitues të çmimit Nobel, Buletini i Shkencëtarëve Atomik, ka njoftuar se sa afër është bota me kolapsin për shkak të luftërave, ndryshimeve klimatike dhe pandemive, raporton ABC News.


“Ora është një metaforë, një kujtesë e rreziqeve me të cilat duhet të përballemi nëse duam të mbijetojmë në planet”, thuhet në faqen e tij Buletini.

Njoftimi i së martës do të jetë i pari që nga pushtimi i Ukrainës nga Rusia, i cili mund ta çojë orën më afër fundit të botës. Projekti filloi në vitin 1947, kur shkencëtarët donin të paralajmëronin publikun për mundësinë e një katastrofe për shkak të garës së atëhershme të armëve midis SHBA-së dhe Bashkimit Sovjetik.

Çdo vit, Komiteti i Shkencës dhe Sigurisë i Buletinit shqyrton se sa e cenueshme është bota ndaj fatkeqësive të shkaktuara nga kërcënimet njerëzore. Lufta në Ukrainë dhe ndikimi i saj në pjesën tjetër të botës janë faktorët kryesorë në vendimin e këtij viti, tha presidentja dhe CEO Rachel Bronson për ABC News.

Ora tregon se sa kohë ka mbetur deri në mesnatë, ose deri në fund të botës. Në vitin 1947, ora u vendos në shtatë minuta para mesnatës, sepse artisti Martyl Langsdorf, i cili skicoi orën, tha se ajo dukej mirë në sytë e saj. Sot, njerëzimi është më afër fatkeqësisë deri më tani. Përpara vitit 2020, dora më afër ditës së gjykimit ishte dy minuta.

Menjëherë pasi Rusia pushtoi Ukrainën, ora u vendos në 100 sekonda deri në mesnatë për shkak të kërcënimeve të presidentit rus për të përdorur armë bërthamore nëse NATO-ja do t'i vinte në ndihmë Ukrainës. Në shtator, Putin lëshoi ??një kërcënim të fshehtë se Rusia do të përdorte armët bërthamore në luftën kundër Ukrainës pas disa pengesave.


Termocentrali bërthamor Zaporizhia në Ukrainë ka qenë subjekt i zjarreve të shpeshta që kur u mor nga Rusia në mars 2022, gjë që vetëm rriti rrezikun e një katastrofe bërthamore. Rafael Grossi , drejtor i përgjithshëm i Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë Atomike të OKB-së, shprehu shqetësimin javën e kaluar se njerëzit janë pajtuar me rreziqet e mundshme për uzinën.

Më e largëta ishte dora nga mesnata ishte 17 minuta në 1991, pasi Bush dhe Gorbachev njoftuan reduktimin e arsenalit bërthamor të vendeve të tyre. 


“Ky ishte momenti kur bota u përball seriozisht me rreziqet dhe punoi së bashku për t'i zbutur ato, tha Bronson.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore