Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nxirrini këto produkte nga shtëpia, të gjithë i përdorim, por nuk e dimë se sa të RREZIKSHME janë për shëndetin

Nxirrini këto produkte nga shtëpia, të gjithë i

Shumë nga produktet për pastrimin e shtëpisë, apo për kujdesin e flokëve apo lëkurës, përmbajnë substanca kancerogjene.

Nëse këto produkte i përdorim herë pas here, gjasat që të ndodhë diçka janë minimale, por nëse përdoren shpesh, rreziku është i lartë.
Sigurisht, jo të gjithë kancerogjenët kanë të njëjtën forcë, ekspozimi ndaj disave është veçanërisht i dëmshëm. Dhe nëse keni kancer në familjen tuaj, rreziku mund të jetë shumë i lartë.

1. Freskuese

Nëse ka një erë të pakëndshme që vjen nga shtëpia juaj, mund të kërkoni freskuesit e ajrit. Një studim i vitit 2008 testoi 6 produkte të tilla për substanca të dëmshme. Pesë prej tyre kishin një ose më shumë kimikate kancerogjene. Ka mbi 20 komponentë të dëmshëm në një freskues ajri, i cili futet në rrymë për të çliruar butësisht erën, shtatë prej tyre janë helmues transmeton albeu.

2. Produktet e pastrimit

Produktet që përdorim për të mbajtur shtëpitë tona të pastra mund të përmbajnë substanca kancerogjene.

3. Kremrat hidratues
Hidratimi i përditshëm i lëkurës është i mirë për kujdesin e lëkurës. Shumë kremra për fytyrën përmbajnë parabenë, një kimikat kancerogjen i provuar. Ato përdoren në pluhurat e lëngëta, kremrat dhe produktet kundër plakjes. Parabenet parandalojnë rritjen e baktereve dhe kërpudhave në produkte.

6. Detergjent lavanderie

Duhet të lajmë rrobat dhe shumë detergjentë përmbajnë kimikatin 1.4 dioksan, i cili nuk gjendet vetëm në detergjentë. Gjendet në ftohësit e makinave, kozmetikën, produktet e banjës dhe madje edhe në ajrin që thithim. Studimet tregojnë se kafshët e ekspozuara ndaj këtij kimikati gjatë gjithë jetës së tyre kanë më shumë gjasa të zhvillojnë tumore.

7. Manikyri 

Burrat mund të mos kenë nevojë të shqetësohen për këtë. Gratë që pëlqejnë thonjtë e lyer mund të duhet të mendojnë me kujdes se çfarë përdorin. Shumë manikyrë përmbajnë formaldehid, i cili rrit rrezikun e kancerit.

8. Qirinj aromatikë
Nëse mënyra juaj e preferuar për të hequr qafe aromat e këqija në shtëpinë tuaj është djegia e qirinjve aromatikë, mund të jetë e dëmshme për shëndetin tuaj. Disa studime tregojnë një rrezik të shtuar tek fëmijët, prindërit e të cilëve kanë përdorur ndezjen e qirinjve gjatë shtatzënisë ose ushqyerjes me gji.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore