Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nuk është më Vjena, qyteti më jetueshëm në botë, vendet ku jeta është më e vështirë

Nuk është më Vjena, qyteti më jetueshëm në

Auckland në Zelandën e Re është emëruar qyteti më i jetueshëm në botë, në një renditje vjetore që është zhvendosur nga pandemia e koronavirusit.

Anketa e Njësisë së Inteligjencës Ekonomiste (EIU) renditi 140 qytete mbi faktorët përfshirë stabilitetin, infrastrukturën, arsimin dhe mundësinë e kujdesit shëndetësor.

Por pandemia provoi të jetë faktori përcaktues në listën e këtij viti. Kjo nënkuptonte që qytetet evropiane ranë ndërsa ato në Australi, Japoni dhe Zelandën e Re u ngritën në renditje.

Ato vende ishullore iu përgjigjën me shpejtësi shpërthimit të koronavirusit dhe ishin në gjendje të minimizojnë rastet dhe të lirojnë kufizimet.

Ndërkohë, vendet e Bashkimit Evropian, patën një fillim të ngadaltë të shpërndarjes së vaksinave dhe shumë shtete anëtare vendosën bllokime të ashpra të cilat dëmtojnë performancën e tyre në studimin e këtij viti.

Auckland kryesoi listën e ndjekur nga Osaka në Japoni, Adelaide në Australi, Wellington në Zelandën e Re dhe kryeqyteti japonez Tokio. Asnjë qytet i Mbretërisë së Bashkuar nuk bëri dhjetëshen e parë.

Auckland u ngrit në krye të renditjes për shkak të qasjes së tij të suksesshme në kontrollin e pandemisë Covid-19, e cila lejoi shoqërinë e saj të qëndronte e hapur dhe qyteti të shënonte fort," tha EIU.

"Qytetet evropiane dolën veçanërisht dobët në edicionin e këtij viti," shtoi ai. "Tetë nga dhjetë rëniet më të mëdha në renditje janë qytetet evropiane."

Vjena, për shembull, ra nga vendi i parë në 12-të. Kryeqyteti austriak kishte udhëhequr listën për disa vjet, zakonisht i lidhur në krye me Melburnin.

Por Hamburgu në Gjermaninë veriore pati rënien më dramatike - duke rënë 34 vende në të 47-in.

Ky trend u motivua nga një "stres në burimet spitalore" të cilat studimi tha se ishte rritur për shumicën e qyteteve gjermane dhe franceze, duke rezultuar në një "rezultat të përkeqësuar të kujdesit shëndetësor".

Masat e bllokimit dhe kufizimet në lëvizje gjithashtu ulën jetueshmërinë e përgjithshme, tha studimi.

"Qytetet në të gjithë botën janë tani shumë më pak të jetueshme sesa ishin para fillimit të pandemisë dhe ne kemi parë që rajone të tilla si Evropa janë goditur veçanërisht rëndë," tha EIU.

Ndërsa kreu i listës është zhvendosur, studimi tha se kishte pasur shumë më pak lëvizje në fund.

Damasku mbetet qyteti ku jeta është më e vështirë, kryesisht për shkak të luftës civile të vazhdueshme të Sirisë. Shumë prej qyteteve që renditën dobët janë dëmtuar nga konflikti, i cili ka ushtruar presion në sistemin dhe infrastrukturën e tyre shëndetësore.

10 qytetet më të jetueshme në 2021
Auckland, New Zealand
Osaka, Japan
Adelaide, Australia
Wellington, New Zealand
Tokyo, Japan
Perth, Australia
Zurich, Switzerland
Geneva, Switzerland
Melbourne, Australia
Brisbane, Australia

10 qytetet më pak të jetueshme
Damascus, Syria
Lagos, Nigeria
Port Moresby, PNG
Dhaka, Bangladesh
Algiers, Algeria
Tripoli, Libya
Karachi, Pakistan
Harare, Zimbabwe
Douala, Cameroon
Caracas, Venezuela

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore