Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nuk do e pini më kurrë pasi të mësoni se çfarë gjendet brenda kafesë së bluar!

Nuk do e pini më kurrë pasi të mësoni se çfarë

Mjekët nga Mbretëria e Bashkuar zbuluan se në kafenë e bluar mund të gjenden buburreca.

Një mjek i quajtur Karan Raj thotë se ka mundësi që kafeja e bluar të përmbajë një përqindje të vogël buburrecash si dhe insekte të tjera.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave ka kryer studime që kanë treguar se deri në 10 për qind e kokrrave të kafesë infektohen me kacabu dhe insekte të tjera. Makineritë për pjekjen dhe bluarjen e kafesë nuk janë në gjendje t’i përpunojnë plotësisht, kështu që insektet thjesht skuqen dhe bluhen në kokrra.

Kjo agjenci lejon një sasi të caktuar të pjesëve të insekteve në ushqimin tonë për sa kohë që nuk kalon një përqindje të caktuar.

Nëse jeni alergjik ndaj buburrecave, do të qëndroja larg kafesë së bluar- shpjegoi Karan.

Ai shton se është pothuajse e pamundur të mbrohen plotësisht kokrrat e kafesë të ruajtura nga insektet, dhe mbetjet e tyre bluhen së bashku me kafenë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore