Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Njerëzit e varfër zbulojnë gjëra që të pasurit nuk i kuptojnë: Udhëtimi është luks

Njerëzit e varfër zbulojnë gjëra që të pasurit nuk

Pabarazia e madhe e të ardhurave është e pranishme pothuajse kudo në botë, dhe shumë njerëz të pasur shpesh nuk e dinë as se si është të përpiqesh të zgjasësh pagën minimale nga e para tek e para. Si rezultat, ata me xhepa më të thellë shpesh kanë një ide të shtrembëruar për varfërinë dhe nuk mund të kuptojnë zakonet e jetës dhe të menduarit e njerëzve që, ndryshe nga ata, nuk jetojnë në nivele të larta.

Portali BuzzFeed u kërkoi njerëzve të varfër të rendisin gjëra që të pasurit nuk do të jenë në gjendje t’i kuptojnë kurrë, dhe përgjigjet janë të ndryshme:

“Jo të gjithë mund të lënë para mënjanë”

“Kur mezi ke para për qira, ushqim dhe shpenzime të tjera të nevojshme, nuk është e mundur të kursesh para. Dhe nëse keni, zakonisht diçka shkon keq dhe lulëzon, kursimet tuaja shkojnë. Për të marrë ndihmë nga shteti duhet të vërtetoni historikun e punës, të ardhurat, pasurinë etj. Jam i sigurt se ka mënyra të pandershme për ta arritur këtë, por për ata prej nesh që e bëjnë atë në mënyrë të ndershme, është e vështirë dhe kërkon kohë.”

“Luks për të pasur ushqim të plotë, organik dhe të shëndetshëm”

“Unë jam mbipeshë dhe i varfër. Shumica e ushqimit që mund të përballoj është i pashëndetshëm. Blerja e perimeve është e shtrenjtë.”

“Udhëtimi është një luks”

“Unë pajtohem në të gjitha llojet e faqeve të internetit për ofertat e lira të udhëtimit, por asnjëra prej tyre nuk është aq e lirë sa duhet, veçanërisht duke marrë parasysh të gjitha shpenzimet e tjera të udhëtimit që keni. Mendova se do të më motivonte, por thjesht më frustron.”

“Jeta sociale është shumë e shtrenjtë”

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore