Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të bukurisë në vende të ndryshme aziatike (FOTO)

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Nëpër revistat prestigjioze apo shfaqjet e modës shohim thuajse të njëjtin standard të bukurisë. Por pavarësisht kësaj, çdo komb ka veçoritë, traditat dhe zakonet e veta unike që lidhen me bukurinë femërore.

Për shembull, nëse në shumë vende të botës njerëzit shpenzojnë shumë për të drejtuar dhëmbët, na Japoni, gratë paguajnë për t’i bërë dhëmbët të duken të mbërthyera.

Me pak fjalë, bukuria është me të vërtet një term relativ. Për këtë arsye “Bright Side” ka mbledhur standardet më të pazakonta të bukurisë në rajonin aziatik. E madje edhe pse disa prej tyre kanë rrënjë historie, shumë gra kanë vendosur që t’i ndjekin edhe në ditët e sotme.

Tajikistan

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Ndërsa gratë në pjesë të ndryshme të botës i heqin vetullat dhe u japin formën e përsosur, siç ato duan, për gratë në Tajikistan një vetull natyrale është një shenjë tradicionale e bukurisë.

Tajlandë

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Qafat e gjata janë simbolikë e femrave në fisin Kayan. Ka histori të ndryshme në këtë traditë, dhe shumë besojnë se në ditët e para ajo mbronte gratë nga skllavëria. Por ka edhe nga ata që thonë se me qafën e gjatë, gratë ngjajnë me dragonjtë, që janë figura të rëndësishme në folklorin vendas. Vajzat nisin që të mbështjellin qafën me varëse bronzi që në moshën 5-vjeçare.

Indonezi

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Për njerëzit në Bali, mbushja e dhëmbëve është një ritual tradicional. Kjo procedurë bëhet kryesisht nga adoleshentët në mënyrë që të largojnë “shpirtrat e këqij”. Dhëmbët e mbushur në Indonezi janë shenjë e pjekurisë, e pas kësaj procedure adoleshentët janë gati të martohen.

Indi

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Në vitin 2015, Shridhar Chillal nga India u bë personi i parë me thonjtë më të gjatë në një dorë. Madje kjo u njoh edhe nga Rekordet Botërore Guinness. Ndryshe nga tendencat botërore, thonjtë e këmbëve të gjatë dhe me ngjyrë, konsiderohen të jenë më të njohura këtu.

Japoni

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Zbardhja e dhëmbëve është një zakon japonez, ku njerëzit i ngjyrosin zi me një lëng hekuri. Edhe pse, aktualisht askush nuk e përdor këtë praktikë, vlen të përmendet se dhëmbët e zinj konsideroheshin të bukur në historinë japoneze. Ohaguro ishte një simbol statusi, i përdorur kryesisht nga femrat për të treguar bukurinë e tyre dhe gatishmërinë e tyre për t’u martuar.

Iran

Nga vetullat e pa hequra te qafa e gjatë, standardet e pazakonta të

Për shkak të popullaritetit të madh të rinoplastikës, Irani është quajtur “kryeqyteti i punës në hundë i botës”. Shpjegimi pas kësaj është se femrat kryesisht mbulojnë trupin dhe kokën dhe kjo është arsyeja pse ata janë të apasionuar pas pamjes së tyre të fytyrës.

Fashoja e hundës pas operacionit madje ka një emër të veçantë: “fashë nderi”. Gratë nuk përpiqen ta fshehin, por në vend të kësaj, ata e tregojnë me krenari këtë si një shenjë të rinoplastikës së tyre të fundit. Disa prej tyre vazhdojnë të mbajnë fashë edhe shumë kohë pas operacioneve të tyre si një simbol i pasurisë për të treguar se mund ta përballojnë këtë lloj operacioni.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore