Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda vilës ku jetoi Enver Hoxha (FOTO)

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Dhoma e ish-diktatorit, Enver Hoxha ka mbetur ashtu siç ka qenë edhe atëherë kur ai ishte në jetë.

Në një udhëtim në rezidencat e personaliteteve të politikës shqiptare, emisioni “Opinion” ka hyrë edhe brenda vilës së ish-diktatorit Hoxha, e madje edhe në dhomën e tij, ku dikur ka qenë e ndaluar të hyje.

Në atë dhomë nuk hynte as personeli i vilës, por vetëm Hoxha dhe mjekët e tij. Është ende në atë dhomë edhe shtrati ku ish-diktatorit ndërroi jetë në Prill të vitit 1985.

Dhoma e tij e gjumit kishte hyrje ose nga biblioteka ose nga holli, ndërsa në vilën me shumë kthesa binte në sy edhe banja luksoze për kohën.

50 MIJE METRA KATRORË OBORR

Duke rrëfyer historinë e rezidencës, gazetari Blendi Fevziu tha se fillimisht pas luftës ai jetoi nën të njëjtin kulm me Koçi Xoxen dhe më pas mori të gjithë shtëpinë.

Në momentin që qeveria e Enver Hoxhës mbërriti në Tiranë u vendos në hotel Dajti përkohësisht. Aty u vendos edhe Hoxha. Por me kalimin e ditëve, njerëzit e sigurisë së tij i thanë që kishin gjetur dy shtëpi. Shtëpia i takonte një italianeje Ana Luçia dhe aty qëndronte më qira inxhinieri Beloti.

Ndërsa shtëpia ngjitur me të i takonte Qemal Biçakçiut. Të dyja shtëpitë u bashkuan dhe në to u vendos Enver Hoxha dhe Koçi Xoxe. Deri në vitin 1947 ata qëndruan në një shtëpi dhe më pas Hoxha e mori gjithë shtëpinë.

Gjithë pjesa rreth saj një hapësirë diku në 50 mijë metra katrorë ishin oborre dhe parqe rreth shtëpisë.

Në vitin 1972, Enver Hoxha vendosi të ndërtonte një shtëpi të re që t’i përgjigjej zhvillimeve të brendshme të familjes. Klement Koloneci bashkë me një grup projektimi morën detyrën të ndërtonin një shtëpi të re që do të ishte ngjitur me të vjetrën dhe të dyja shtëpitë u bashkuan.

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Nga banja moderne te shtrati ku vdiq diktatori/ Pamjet e rralla brenda

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore