Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nëse keni frikë nga gjilpërat, ekspertët tani kanë zgjidhjen perfekte për ju!

Nëse keni frikë nga gjilpërat, ekspertët tani kanë

Studiuesit po punojnë për një vaksinë Covid-19 që njerëzit mund ta pinë në vend që ta marrin me gjilpërë, duke e zgjeruar fokusin e tyre në vaksinat mukozale, të cilat përfshijnë vaksinat e hundës, si dhe vaksinat orale të “përkuljes dhe gëlltitjes”. Vaksina, e quajtur QYNDR, përfundoi provën klinike të fazës 1 dhe aktualisht është duke pritur për më shumë fonde për të kryer provat më të detajuara dhe të avancuara që mund ta sjellin në të vërtetë vaksinën në treg, raporton “CNET”.

“Vaksina QYNDR cilësohet ‘më e mirë’, sepse është një mënyrë më e butë për të dhënë një vaksinë,” citohet të ketë thënë Kyle Flanigan, themeluesi i prodhuesit të QYNDR, nga “US Specialty Formulations”. Për më tepër, raporti thoshte se rezultatet premtuese të provave klinike nga Zelanda e Re ofrojnë shpresë se QYNDR do të jetë një opsion i zbatueshëm për mbrojtjen kundër vargut të varianteve të Covid-19 që qarkullojnë tani. Flanigan tha:

Është vërtet sfiduese që një vaksinë të mbijetojë duke e kaluar përmes sistemit tuaj të tretjes. Ne ishim në gjendje të kuptonim se si të kalonim një vaksinë në stomak dhe në zorrë dhe ta bënim atë efektive dhe të nxiste përgjigjen e duhur.

Shkencëtarët shpresojnë se vaksinat e mukozës jo vetëm që do të mbrojnë kundër sëmundjeve të rënda dhe vdekjes, siç kanë bërë vaksinat revolucionare të mRNA dhe përforcuesit, por gjithashtu do të largojnë infeksionet, thuhet në raport. Ndryshe nga vaksinat tradicionale, vaksinat mukozale hyjnë përmes mukozave tona, qoftë përmes hundës (si në vaksinën e shumëpërfolur të hundës Covid-19) ose përmes zorrëve tona (si në QYNDR-të e pezulluara nga goja).

Vaksinat mukozale janë mbështetur si opsione të zbatueshme, apo edhe të preferuara, për të luftuar infeksionet Covid-19 për shkak të llojeve të ndryshme të imunitetit që ato prodhojnë dhe faktit që ai fillon pikërisht aty ku virusi hyn në trupin tonë, përmendet nga raporti.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore