Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Nëse e keni këtë karakteristikë, posedoni formën më të lartë të inteligjencës

Nëse e keni këtë karakteristikë, posedoni formën

Forma më e lartë e inteligjencës është intuita e mirë, thekson Bruce Kasanoff, shkrimtar i rrjeteve sociale, sipërmarrës dhe trajner jetësor për “Forbs”-in

“Është ajo ndjenja e keqe e cila ju bren nga brenda”, ka përshkruar atë që mendon saktësisht. Njerëzit inteligjentë dëgjojnë intuitën dhe shpesh shkojnë kundër asaj që në mendje dhe racionalitet i flasin që duhet të bëjë.

Megjithatë, ai instinkti primar të cilin e bartim në vete duhet kultivuar. “Sa më shumë mësoj dhe hulumtoj, intuita më është më e mirë. Lexoni, ushtroni, përdorni logjikën dhe unë do t’i besoj intuitës suaj. Mirëpo, nëse vetëm rrini ulur dhe thoni që t’i besoj intuitës suaj, – unë ik si i pakokë, ka thënë ai.

Bruce Kasanoff thotë se në disa aspekte intuita mund të mendohet si një pasqyrë e pastër e inteligjencës kolektive. Si shembull ai sjell faqet e internetit. “Shumica e tyre sot janë të organizuara në një formë e mënyrë intuitive, që do të thotë se janë më të lehta për t’u lundruar nga përdoruesit. Kjo qasje evoluoi pas shumë vitesh kaosi online si një mençuri e përbashkët që ndan shapin nga sheqeri në fushën e informacionit”, shton ai.

Për intuitën dhe racionalen citohet edhe Albert Einstein. “Një mendje intuitive është një dhunti e shenjtë! Një mendje racionale është një shërbëtore besnike. Ne kemi krijuar një shoqëri që nderon shërbëtoren dhe ka harruar dhuntinë”.

Njerëzit e zgjuar i dëgjojnë këto ndjenja dhe më inteligjentët mes nesh nuk marrin asnjëherë vendime pa “u këshilluar më parë me intuitën”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore