Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Në Peru zbulohet një gjeoglif i ri 2 000-vjeçar (FOTO)

Në Peru zbulohet një gjeoglif i ri 2 000-vjeçar (FOTO)

Një gjeoglif i ri, më shumë se 2 000-vjeçar, është zbuluar së fundmi në Peru, në territorin e vizatimeve gjigante misterioze në shkretëtirën e Nazca-s.

Gjeoglifi, që përfaqëson një mace me veshë të theksuar, është rreth 37 metra i gjatë dhe u nxor nga harresa pas zbulimit të vijave të tij nga një fluturim me dron.

Sipas karakteristikave të tij stilistike, ai daton nga fundi i periudhës Paracas, një civilizim antik para-inkas (800 vjet para Krishtit).

“Silueta mezi dukej. Ishte në prag të zhdukjes për shkak të vendndodhjes në një shpat mjaft të pjerrët dhe prej efekteve të erozionit natyror”, tha Ministria peruane e Kulturës.

Një grup arkeologësh pastruan dhe rivizatuan konturet e gjeoglifit, gjerësia e të cilave arrin në 30-40 centimetra.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore