Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

NASA zbulon planetin e parë jashtë galaksisë sonë

NASA zbulon planetin e parë jashtë galaksisë sonë

Një teleskop i NASA -s mund të ketë gjetur planetin e parë ndonjëherë jashtë galaktikës sonë Rruga e Qumështit.

Nëse konfirmohet, shkencëtarët thonë se mundësitë që jeta aliene të ekzistojë zgjerohet shumë herë më larg se sa shumë ekzoplanetë që janë gjetur në galaktikën tonë deri më tani.

Shkencëtarët përdorën Observatorin e rrezeve X të NASA-s, Chandra, duke përdorur teknika që mund të lejonin kërkimin e planeteve të tjera në një rreze më të gjerë dhe distancë më të largët.

Deri më tani, çdo ekzoplanet i mundshëm që është gjetur ka qenë në Rrugën e Qumështit. Kjo do të thotë se pothuajse të gjithë janë më pak se 3000 vjet dritë larg nga Toka.

Ekzoplaneti që shkencëtarët besojnë se kanë gjetur në galaktikën fqinje, e cila njihet si M51 është afërsisht 28 milionë vite dritë larg.

Megjithatë, shkencëtarët ende nuk janë në gjendje të konfirmojnë se planeti i zbuluar është vërtet planeti i parë i zbuluar jashtë galaktikës sonë. Një problem është se të dhënat duket se sugjerojnë se i duhen rreth 70 vjet që planeti të kalojë përsëri përpara diellit të tij, që do të thotë se nuk do të ketë asnjë shans për të parë që errësimi të ndodhë së shpejti.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore