Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Mund të jetë fatale! Mjeku kardiolog tregon gabimin që bëni çdo ditë kur pini ujë (KËSHILLA)

Mund të jetë fatale! Mjeku kardiolog tregon gabimin që bëni

Edhe uji mund të jetë i rrezikshëm për shëndetin tonë dhe të jetë fatal. Gabimet që bëjnë shumë njerëz kur pinë ujë mund të jenë fatale. Si lidhet me zemren?

Sa prej jush e dinë që nuk duhet të pimë asgjë para se të shkojmë në shtrat sepse duhet të zgjohemi gjatë natës.

Përgjigja nga mjeku kardiolog:

“Graviteti e mban ujin në pjesën e poshtme të trupit kur jeni në këmbë. Kur shtriheni dhe pjesa e poshtme e trupit është në të njëjtin nivel me veshkat, atëherë veshkat e largojnë ujin, sepse është më e lehtë.

Ne e dinim se duhet të pinim një sasi minimale uji për të ndihmuar në largimin e toksinave nga trupi.

Pirja e ujit në një kohë të caktuar të 24 orëve maksimizon efektivitetin e tij në trup!

2 gota ujë pas zgjimit – ndihmon në aktivizimin e organeve të brendshme

1 gotë ujë 30 minuta para vaktit – ndihmon tretjen

1 gotë ujë para larjes – ndihmon në uljen e presionit të gjakut

1 gotë ujë para se të shkoni në shtrat – shmang goditjen në tru ose atakun në zemër

Një kardiolog tha se pirja e ujit para gjumit parandalon ngërçet në këmbë! Këmbët kanë nevojë për hidratim kur marrin ngërçe! Shumica e sulmeve në zemër ndodhin gjatë ditës, përgjithësisht midis orës 6 të mëngjesit dhe mesditës.

Të kesh një episod gjatë natës, kur zemra mund të pushojë, do të thotë se diçka e pazakontë ka ndodhur. Ka simptoma të tjera të sulmit në zemër përveç dhimbjes së krahut të majtë.

Të gjithë duhet të dinë gjithashtu simptomat e një dhimbjeje të fortë në mjekër, si dhe të përziera dhe djersitje të bollshme. Megjithatë, këto simptoma mund të shfaqen edhe më rrallë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore