Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Mos i injoroni! Shenjat e dyshimta që ju bëjnë të kuptoni se po humbisni dëgjimin

Mos i injoroni! Shenjat e dyshimta që ju bëjnë të kuptoni se

Mund të flasësh me zë të lartë” ose “të ulësh televizorin”, janë frazat që të gjithë i themi çdo ditë dhe ndonjëherë mund të bëjmë shaka se janë “ simptoma të dyshimta ” të humbjes së dëgjimit .

Megjithatë, sipas ekspertëve, duhet vërtet kujdes dhe duhet pasur parasysh, pasi një sondazh i kryer nga OnePoll në një kampion prej 1000 personash , tregoi se 49% kishin shenja të dyshimta në javë, për të cilat ata nuk ishin në dijeni derisa ishte tepër vonë.


Hulumtimi zbuloi 10 shenja të dyshimta që shfaqen në shumicën e njerëzve dhe është pranuar se ato paraqesin humbje të dëgjimit në të ardhmen.

Këtu janë 10 shenjat e humbjes së dëgjimit , bazuar në publikimin britanik:


• Humbja e zërit të pikave të shiut
• Humbja e zërit të alarmit të mikrovalës
• Nuk e dëgjon zilen e derës
• Nuk i dëgjon akrepat e orës
• Nuk e dëgjon trokitjen
• Një person (pavarësisht gjinisë) e dëgjon zërin e një gruaje më lehtë sesa zërin e një burri
• Rrit volumin e televizorit, deri në atë pikë sa kërkojnë që të ulet
• Rrit volumin e telefonit sa herë që flet
• Kërkon bashkëbiseduesit të përsërisë fjalinë e tij
• Ndjen siklet kur flet me shumë njerëz, sepse nuk mund t’i dëgjojë ato që thonë


Mënyrat e trajtimit


Gordon Harrison , shefi audiolog në Specsavers, thekson se “dëgjimi i të gjithëve është unik, prandaj është kaq e rëndësishme të mbroni dëgjimin tuaj, veçanërisht nëse vëreni ndryshime ose jeni të rrethuar nga zhurma të forta, veçanërisht në punë”.

Kështu që ai sugjeron që “gjëja më e mirë për të bërë është të siguroheni që të mos dëgjoni kurrë muzikën tuaj me volum më shumë se 60% , t’u jepni veshëve pushime të rregullta dhe kur e dini se do të rrethoheni nga zhurma e madhe , sigurohuni që të merrni mbrojtjen e dëgjimit .”


Siç vëren ai , “zhurma e lartë jo vetëm që mund të shkaktojë dhimbje, tringëllimë në veshët dhe humbje të përkohshme të dëgjimit , por ekspozimi afatgjatë ndaj zhurmës mund të shkaktojë dëmtime të përhershme nervore të pakthyeshme , të cilat mund të mos shfaqen për disa vite. Parandalimi është gjithmonë alternativa më e mirë, kështu që nëse vëreni ndonjë ndryshim në dëgjimin tuaj, sigurohuni që të bëni një test falas nga audiologu juaj.”

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore