Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Miniera sekrete pas bombës atomike

Miniera sekrete pas bombës atomike

Roli i Kongos në krijimin e bombave të hedhura në Hiroshima dhe Nagasaki u mbajt sekret për dekada, por trashëgimia e përfshirjes së tij ndjehet edhe sot.

"Fjala Shinkolobwe më mbush me pikëllim dhe pikëllim", thotë Susan Williams, një historiane në Institutin e Mbretërisë së Bashkuar për Studime të Komonuelthit. "Nuk është një fjalë e lumtur, është ajo që e shoqërohet me pikëllimin dhe vuajtjen e tmerrshme."

Pak njerëz e dinë se çfarë, apo edhe ku është Shinkolobwe. Por kjo minierë e vogël në provincën jugore të Katanga, në Republikën Demokratike të Kongos (DRC), luajti një pjesë në një nga ngjarjet më të dhunshme dhe shkatërruese në histori.

Më shumë se 7,500 milje larg, më 6 gusht, këmbanat do të gjurmojnë në të gjithë Hiroshima, Japoni, për të shënuar 75 vjet që kur bomba atomike ra në qytet. Dinjitarët dhe të mbijetuarit do të mblidhen për të kujtuar ata që vdiqën në shpërthim dhe që rezultuan nga pasojat radioaktive.

Mijëra fenerë që mbajnë mesazhe paqeje do të vendosen mbi lumin Motoyasu. Tri ditë më vonë, përkujtime të ngjashme do të mbahen në Nagasaki.

Megjithatë, të dy kombet janë të lidhura në mënyrë të pandashme me bombën atomike, efektet e së cilës janë ndjerë ende edhe sot e kësaj dite.

"Kur flasim për bombardimet e Hiroshima dhe Nagasaki, nuk flasim kurrë për Shinkolobwe," thotë Isaiah Mombilo, kryetari i Shoqërisë Civile Kongoleze të Afrikës së Jugut (ÇSSA). "Një pjesë e luftës së dytë botërore është harruar dhe humbur."

Miniera sekrete pas bombës atomike

Miniera Shinkolobwe - e quajtur më pas si një lloj mollë të zier e shtrydhur - ishte burimi për pothuajse të gjithë uraniumin e përdorur në Projektin Manhattan, duke kulmuar me ndërtimin e bombave atomike të hedhura në Japoni në 1945.

Por historia e minierës nuk mbaroi me bombat. Kontributi i saj për Njeriun e Vogël dhe Njeriun e Shëndoshë ka formësuar historinë shkatërruese politike të DRC-së dhe luftërat civile gjatë dekadave që pasuan. Edhe sot trashëgimia e minierës mund të shihet ende në shëndetin e komuniteteve që jetojnë afër tij.

"Është një tragjedi e vazhdueshme," thotë Williams, i cili ka ekzaminuar rolin e Shinkolobwe në librin e saj Spies në Kongo. Ajo beson se duhet të njihet më shumë se si shfrytëzimi dhe dëshira për të kontrolluar përmbajtjen e minierës nga fuqitë perëndimore luajtën një rol në problemet e vendit.

Edhe Mombilo po bën fushatë për të rritur ndërgjegjësimin për rolin e luajtur nga Kongo në vendosjen e rezultatit të Luftës së Dytë Botërore, si dhe për barrën që mbart ende për shkak të kësaj. Në vitin 2016, forumi ÇSSA's Missing Link mblodhi aktivistë, historianë, analistë dhe fëmijë të atyre që preken nga bomba atomike, si nga Japonia ashtu edhe nga DR Kongo. "Ne po planifikojmë të rivendosim historinë e Shinkolobwe, në mënyrë që të mund ta bëjmë botën të dinë," thotë Mombilo.

Jashtë Afrikës

Historia e Shinkolobwe filloi kur një damar i pasur i uraniumit u zbulua atje në 1915, ndërsa Kongoja ishte nën sundimin kolonial nga Belgjika. Në atë kohë, kishte pak kërkesë për uranium: forma e tij minerale njihet si pitchblende, nga një frazë gjermane që e përshkruan atë si një shkëmb pa vlerë. Në vend të kësaj, toka u minua nga ndërmarrja belge Union Miniere për gjurmët e saj të radiumit, një element i vlefshëm që ishte izoluar kohët e fundit nga Marie dhe Pierre Curie.

Vetëm kur u zbulua çarje bërthamore në 1938, potenciali i uraniumit u bë i dukshëm. Pasi dëgjoi për zbulimin, Albert Ajnshtajni menjëherë i shkruajti presidentit amerikan Franklin D Roosevelt, duke e këshilluar atë që elementi mund të përdoret për të gjeneruar një sasi kolosale të energjisë - madje edhe për të ndërtuar bomba të fuqishme.

Miniera sekrete pas bombës atomike

Më 1942, strategët ushtarakë amerikanë vendosën të blinin sa më shumë uranium sa të mundnin për të ndjekur atë që u bë e njohur si Projekti i Manhattan. Dhe ndërsa minierat ekzistonin në Kolorado dhe Kanada, askund në botë nuk kishte aq uranium sa Kongo.

"Gjeologjia e Shinkolobwe përshkruhet si një fryrje e natyrës," thotë Tom Zoellner, i cili vizitoi Shinkolobwe gjatë shkrimit të Uraniumit - Luftës, Energjisë dhe Shkëmbit që Formësoi Bota. "Në asnjë minierë tjetër nuk mund të shihni një përqendrim më të pastër të uraniumit. Asgjë si nuk është gjetur kurrë. "

Minierat në SHBA. dhe Kanada u konsideruan një perspektivë "e mirë" nëse ata mund të japin mineral me 0.03% uranium. Në Shinkolobwe, mineralet zakonisht japin uranium 65%. Grumbulli i mbeturinave të shkëmbit konsiderohej me cilësi shumë të dobët për të shqetësuar përpunimin, i njohur si rafte, përmbante uranium 20%.

Në një marrëveshje me Sindikatat “Union Miniere” - të negociuar nga britanikët, të cilët zotëronin një interes prej 30% për kompaninë - SHBA siguroi 1.200 ton uranium Kongolez, i cili u grumbullua në Staten Island, SHBA, dhe një shtesë 3000 ton që ishte ruajtur mbi tokë në minierën në Shinkolobwe. Por nuk mjaftoi. Inxhinierët e ushtrisë amerikane u dërguan për të kulluar minierën, e cila kishte rënë në shpërdorim, dhe për ta rikthyer përsëri në prodhim.

Nën sundimin belg, punëtorët kongolez u munduan ditë e natë në gropën e hapur, duke dërguar qindra tonë ore uranium në SHBA çdo muaj. "Shinkolobwe vendosi se kush do të jetë udhëheqësi tjetër i botës," thotë Mombilo. "Gjithçka filloi atje".

Miniera sekrete pas bombës atomike

E gjithë kjo u realizua nën një batanije të fshehtësisë, në mënyrë që të mos paralajmëronte fuqitë e Boshtit për ekzistencën e Projektit të Manhattan. Shinkolobwe u fshi nga hartat dhe spiunët u dërguan në rajon për të mbjellë dezinformim të qëllimshëm për atë që po ndodhte atje.

Urani quhej "gurë i çmuar" ose thjesht "lëndë e parë". Fjala Shinkolobwe nuk u shqiptua kurrë. Kjo fshehtësi u ruajt shumë kohë pas përfundimit të luftës. "U bënë përpjekje për të dhënë mesazhin se uraniumi vinte nga Kanada, si një mënyrë për të hequr vëmendjen larg Kongos," thotë Williams. Përpjekja ishte aq e plotë, thotë ajo, sa besimi se bombat atomike u ndërtuan me uranium kanadez vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Fuqitë perëndimore dëshiruan të sigurojnë që çdo qeveri që kryeson Shinkolobwe të mbetet miqësore me interesat e tyre. Pas luftës, megjithatë, Shinkolobwe u shfaq si një tokë përfaqësuese në Luftën e Ftohtë. Teknika të përmirësuara të pasurimit i bënë fuqitë perëndimore më pak të varura nga uraniumi në Shinkolobwe.

Por për të kufizuar ambiciet bërthamore të kombeve të tjera, miniera duhej të kontrollohej. "Edhe pse SH.B.A.-së nuk kishin nevojë për uranium në Shinkolobwe, nuk do që Bashkimi Sovjetik të hynte në minierë," shpjegon Williams.

Kur Kongo fitoi pavarësinë nga Belgjika në 1960, miniera u mbyll dhe hyrja mbushej me beton. Por fuqitë perëndimore dëshiruan të sigurojnë që çdo qeveri që kryeson Shinkolobwe të mbetet miqësore me interesat e tyre. "Meqenëse ka nevojë për uranium, SH.B.A dhe vendet e fuqishme janë siguruar që askush nuk mund të prekë Kongon," thotë Mombilo. "Kushdo që dëshironte të drejtonte Kongos, duhej të ishte nën kontrollin e tyre."

Nën sundimin belg, punëtorët kongolezë u munduan ditë e natë në gropën e hapur, duke dërguar qindra tonë uranium në SHBA çdo muaj. "Shinkolobwe vendosi se kush do të jetë udhëheqësi tjetër i botës," thotë Mombilo. "Gjithçka filloi atje". E gjithë kjo u realizua në fshehtësi absolute, në mënyrë që të mos paralajmëronte fuqitë e Boshtit për ekzistencën e Projektit të Manhattan. Shinkolobwe u fshi nga hartat dhe spiunët u dërguan në rajon për të mbjellë dezinformim të qëllimshëm për atë që po ndodhte atje. Urani quhej "gurë i çmuar" ose thjesht "lëndë e parë". Fjala Shinkolobwe nuk u shqiptua kurrë.

Kjo fshehtësi u ruajt shumë kohë pas përfundimit të luftës. "U bënë përpjekje për të dhënë mesazhin se uraniumi vinte nga Kanada, si një mënyrë për të hequr vëmendjen larg Kongos," thotë Williams. Përpjekja ishte aq e plotë, thotë ajo, sa besimi se bombat atomike u ndërtuan me uranium kanadez vazhdon edhe sot e kësaj dite.

Aq e rëndësishme ishte ndalja e kërcënimit komunist, thotë Zoellner, që këto fuqi ishin të gatshme të ndihmonin depozitimin e qeverisë së zgjedhur demokratike të Patris Lumumba dhe instalimin e diktatorit Mobutu Sese Seko në 1965 për një mbretërim disa dekadësh të plutokracisë shkatërruese.

Përpjekjet nga populli Kongos për të negociuar kushte më të mira për veten e tyre u sulmuan si një joshje e nxitur nga komunistët. "Idealizmi, shpresa dhe vizioni i Kongoles për një Kongo pa okupim nga një fuqi e jashtme u shkatërruan nga interesat ushtarake dhe politike të fuqive perëndimore," thotë Williams.

Një plagë e pa shëruar

Mobutu u rrëzua përfundimisht në 1997, por spektri i Shinkolobwe vazhdon të ndjekë DRC. Të tërhequr nga depozitat e pasura të bakrit dhe kobaltit, minatorët Kongole filluan të gërmojnë joformalisht në këtë vend, duke punuar rreth minareve të mbyllura. Deri në fund të shekullit, rreth 15,000 minatorë dhe familjet e tyre ishin të pranishëm në Shinkolobwe, duke operuar gropa klandestine pa mbrojtje ndaj xeheve radioaktive.

Aksidentet ishin të zakonshme: në 2004, tetë minatorë u vranë dhe më shumë se një duzinë u plagosën kur një kolaps u rrëzua. Frika se uraniumi po kontrabandohej nga vendi në grupe terroriste ose shtete armiqësore shqetësoi kombet perëndimore, duke e udhëhequr ushtrinë Kongoleze për të shkatërruar fshatin e minatorëve po atë vit.

Tregime të bollshme të fëmijëve të lindur në zonë me deformime fizike, por të pakta nëse mbahen të dhëna mjekësore. Pavarësisht nga pasuria minerale e pranishme në Shinkolobwe, që nga Union Miniere u tërhoq në fillim të viteve 1960, kurrë nuk ka pasur një minierë industriale që mund të nxjerrë në mënyrë të sigurt dhe me efikasitet xehetet dhe të kthejë të ardhurat tek populli Kongole. Pas aksidentit bërthamor të Fukushima në 2011, çdo interes për nxjerrjen e uraniumit për përdorim civil thahej. "Uraniumi, edhe në gjendjen e tij natyrore, i reziston kontrollit," thotë Zoellner. "Tani Shinkolobwe ekziston në një harresë, një simbol për paqëndrueshmërinë e natyrshme gjeopolitike të uraniumit".

Sekreti i vazhdueshëm rreth Shinkolobëe (shumë të dhëna zyrtare amerikane, britanike dhe belge në lidhje me këtë temë janë ende të klasifikuara) ka stimuar përpjekje për të njohur kontributin Kongolez për fitoren e Aleatëve, si dhe duke penguar hetimin për ndikimet mjedisore dhe shëndetësore të minierës.

Kjo, thotë Williams, duhet të shihet si pjesë e një historie të gjatë të shfrytëzimit të Kongos nga fuqitë e huaja, së pari nga okupimi kolonial dhe më pas neoimperializmi: "Jo vetëm që Kongo vuajti aq shumë gjatë Luftës së Dytë Botërore - u përdor puna e detyruar për minierat e uraniumit, siç ishte për gome dhe kobalt - por edhe shpërblimet financiare për uraniumin nga miniera u shkuan aksionarëve të Union Minière, jo Kongos ”.

Aq e rëndësishme ishte ndalja e kërcënimit komunist, thotë Zoellner, që këto fuqi ishin të gatshme të ndihmonin depozitimin e qeverisë së zgjedhur demokratike të Patris Lumumba dhe instalimin e diktatorit Mobutu Sese Seko në 1965 për një mbretërim disa dekadësh të plutokracisë shkatërruese.

Përpjekjet nga populli Kongos për të negociuar kushte më të mira për veten e tyre u sulmuan si një joshje e nxitur nga komunistët. "Idealizmi, shpresa dhe vizioni i Kongoles për një Kongo pa okupim nga një fuqi e jashtme u shkatërruan nga interesat ushtarake dhe politike të fuqive perëndimore," thotë Williams.

Një plagë e pa shëruar

Mobutu u rrëzua përfundimisht në 1997, por spektri i Shinkolobëe vazhdon të ndjekë DRC. Të tërhequr nga depozitat e pasura të bakrit dhe kobaltit, minatorët Kongole filluan të gërmojnë joformalisht në këtë vend, duke punuar rreth minareve të mbyllura. Deri në fund të shekullit, rreth 15,000 minatorë dhe familjet e tyre ishin të pranishëm në Shinkolobwe, duke operuar gropa klandestine pa mbrojtje ndaj xeheve radioaktive.

Aksidentet ishin të zakonshme: në 2004, tetë minatorë u vranë dhe më shumë se një duzinë u plagosën kur një kolaps u rrëzua. Frika se uraniumi po shpërndahej nga vendi në grupe terroriste ose shtete armiqësore shqetësoi kombet perëndimore, duke e udhëhequr ushtrinë Kongoleze për të shkatërruar fshatin e minatorëve në të njëjtin vit.

Tregime të bollshme të fëmijëve të lindur në zonë me deformime fizike, por të pakta nëse mbahen të dhëna mjekësore.

Pavarësisht nga pasuria minerale e pranishme në Shinkolobëe, që nga Union Miniere u tërhoq në fillim të viteve 1960, kurrë nuk ka pasur një minierë industriale që mund të nxjerrë në mënyrë të sigurt dhe me efikasitet xehetet dhe të kthejë të ardhurat tek populli Kongole.

Pas aksidentit bërthamor të Fukushima në 2011, çdo interes për nxjerrjen e uraniumit për përdorim civil thahej. "Uraniumi, edhe në gjendjen e tij natyrore, i reziston kontrollit," thotë Zoellner.

"Tani Shinkolobwe ekziston në një harresë, një simbol për paqëndrueshmërinë e natyrshme gjeopolitike të uraniumit."

Sekreti i vazhdueshëm rreth Shinkolobëe (shumë të dhëna zyrtare amerikane, britanike dhe belge në lidhje me këtë temë janë ende të klasifikuara) ka stimuar përpjekje për të njohur kontributin Kongolez për fitoren e Aleatëve, si dhe duke penguar hetimin për ndikimet mjedisore dhe shëndetësore të minierës.

Miniera sekrete pas bombës atomike

Kjo, thotë Williams, duhet të shihet si pjesë e një historie të gjatë të shfrytëzimit të Kongos nga fuqitë e huaja, së pari nga okupimi kolonial dhe më pas neoimperializmi: "Jo vetëm që Kongo vuajti aq shumë gjatë Luftës së Dytë Botërore - u përdor puna e detyruar për minierat e uraniumit, siç ishte për gome dhe kobalt - por edhe shpërblimet financiare për uraniumin nga miniera u shkuan aksionarëve të Union Minière, jo Kongos ”.

"Efektet janë mjekësore, politike, ekonomike dhe shumë gjëra," thotë Mombilo. "Ne nuk jemi në gjendje t'i njohim efektet negative të rrezatimit për shkak të këtij sekreti." Tregime të bollshme të fëmijëve të lindur në zonë me deformime fizike, por të pakta nëse mbahen të dhëna mjekësore. "Unë kisha një dëshmitar që vdiq me trurin e tij duke dalë nga koka e tij, për shkak të rrezatimit," thotë Mombilo. "Në të gjitha këto vite, nuk ka as një spital special, nuk ka asnjë studim shkencor apo trajtim".

Shumë nga ata që preken nga Shinkolobwe tani po bëjnë fushatë për njohje dhe dëmshpërblim, por të dish se kush duhet t'i marrë ata - dhe kush duhet të paguajë - është e komplikuar nga mungesa e informacionit të vënë në dispozicion në lidhje me minierën dhe atë që ndodhi atje.

"Shinkolobwe është një mallkim në Kongo," thotë Mombilo. Por ai shton se për më shumë se një shekull, burimet e pasura të vendit kanë bërë të mundur një revolucion global pas tjetrit: gome për goma i bënë automobilët të mundshëm, reaktorë bërthamorë të ndezur me uranium, koltan ndërtoi kompjuterët e epokës së informacionit dhe kobalt fuqizon bateritë e celularit telefona dhe automjete elektrike.

"Bota jonë lëvizet nga mineralet e Kongos," thotë Mombilo. "Gjëja pozitive që mund të them është se në të gjitha këto teknologji të përparuara, ju po flisni për Kongon." Ndikimi i Kongos në botë ka qenë i pafalshëm. Njohja e emrit Shinkolobwe së bashku me Hiroshima dhe Nagasaki duhet të jetë hapi i parë për shlyerjen e këtij borxhi./ Marrë nga BBC/ Përkthim i Gazeta SHQIP

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore