Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Mbrëmjen e 14 qershorit nuk ka gjumë/ Superhëna ‘luleshtrydhe’ dhuron spektakël në qiell

Mbrëmjen e 14 qershorit nuk ka gjumë/ Superhëna

Mbrëmjen e 14 qershorit ju këshillojmë t’i mbani sytë nga qielli pasi do të ketë spektakël.

Superhëna e rrallë në ngjyrë ’luleshtrydhe’, dhe do të zgjasë për disa orë, duke na lënë pa gjumë. UAI (Unioni i Astronomëve Amatorë Italianë) ka njoftuar se ‘Hëna Luleshtrydhe’ do të jetë e plotë më 14 qershor në orën 13:00, ndërsa do të jetë e dukshme edhe në datën 15 qershor në orën 01:23 të natës në Itali.

Emri rrjedh nga amerikanët indigjenë, të cilët e identifikonin hënën e plotë me elementë që i referoheshin karakteristikave të periudhës. Kjo është arsyeja pse hëna e plotë e qershorit, muaji gjatë të cilit piqen frutat e shijshme të kuqe, njihet edhe si Hëna e Luleshtrydheve.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore