Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Marrëdhënia speciale SHBA me Britaninë e Madhe është më e brishtë se kurrë

Marrëdhënia speciale SHBA me Britaninë e Madhe është

Çdo katër vjet, bota shikon se si amerikanët vendosin se kush do të zërë zyrën më të fuqishme në botë. Askund kjo ndjeshmëri nuk është më e madhe se në Mbretërinë e Bashkuar, një vend që kaq shpesh flet për “marrëdhënien e saj speciale” me Shtetet e Bashkuara, një referencë për termin e shpikur nga Winston Churchill në 1946.

Kjo aksiomë asnjëherë kjo nuk ka qenë më e vërtetë se në vitin 2020. Në vitet e ardhshme, Mbretëria e Bashkuar do të riformojë pozicionin e saj në mënyrë dramatike në botë, pasi periudha e tranzicionit Brexit skadon më 31 Dhjetor dhe vendi ndërpret lidhjet e tij të fundit me Bashkimin Evropian.

Është e arsyeshme që Mbretëria e Bashkuar të kthehet tek aleati i saj më i rëndësishëm për mbështetje gjatë kësaj periudhe; mandati presidencial i cilitdo që fiton më 3 nëntor skadon afërsisht në të njëjtën kohë kur britanikët pritet të shkojnë në qendrat e votimit në 2024.

Kjo do të thotë që ose Donald Trump ose Joe Biden do të luajnë një rol të madh ndikues në politikën e Brexit të Mbretërisë së Bashkuar para fundit të vitit. Ata ka të ngjarë të bëjnë të njëjtën gjë për të gjithë politikën e jashtme britanike pas hyrjes në Shtëpinë e Bardhë.

Kur Churchill përdori fjalët "marrëdhënie speciale", ai e bëri këtë në tokën amerikane së bashku me mikun e tij, Presidentin Harry Truman. Lufta e Dytë Botërore përfundoi një vit më parë këtij termi, por Evropa ishte ende jashtëzakonisht e brishtë. Një Rusi agresive Sovjetike po i bënte të qarta synimet e saj për të rritur kontrollin në Evropën Qendrore dhe Lindore, ndërsa promovonte ideologji alternative politike në Lindjen e Largët. Dhe ndërsa nazistët ishin mundur, shumë grupe dhe parti fashiste mbetën të fuqishme në të gjithë kontinentin.

Marrëdhënia speciale SHBA me Britaninë e Madhe është

Zgjidhja? “As parandalimi i sigurt i luftës, as ngritja e vazhdueshme e organizatës botërore nuk do të fitohen pa atë që unë e kam quajtur shoqata vëllazërore e popujve anglishtfolës. Kjo do të thotë një marrëdhënie e veçantë midis Komonuelthit Britanik e Perandorisë dhe Shteteve të Bashkuara”, tha Churchill.

Një aleancë e tillë përfshinte, shpjegoi ai, “vazhdimin e marrëdhënies intime midis këshilltarëve tanë ushtarakë, duke çuar në një studim të përbashkët të rreziqeve të mundshme”, si dhe “shkëmbimin e oficerëve dhe kadetëve në kolegjet teknike”. Me siguri, të dy kombet që atëherë kanë bashkëpunuar në një gamë të gjerë të çështjeve të sigurisë, ekonomisë, kulturës dhe diplomacisë.

Marrëdhënia speciale SHBA me Britaninë e Madhe është

Gjatë Luftës së Ftohtë, Margaret Thatcher dhe Ronald Reagan qëndruan krah për krah kundër Bashkimit Sovjetik, duke festuar kapitalizmin e tregut të lirë dhe demokracinë perëndimore. Ndoshta shenja më e fortë e partneritetit të tyre ishte se Thatcher ishte e vetmja udhëheqëse e huaj që foli në varrimin e Reagan në 2004.

Pas sulmeve të shtatorit 2001, Toni Bler ishte  mbështetësi më i fortë ndërkombëtar i Presidentit George W. Bush dhe një nga pak udhëheqësit evropianë që ndoqi Amerikën në Irak. Përtej liderëve politikë, të dy vendet së bashku formuan themelet e NATO-s dhe rrjetit të ndarjes së inteligjencës Five Eyes, institucione që i kanë rezistuar kohës, pavarësisht se kush është në krye të secilës qeveri.

“Padyshim që Bler dhe Bush kishin një partneritet të pakrahasueshëm gjatë luftës në Irak. E njëjta gjë vlen për Thatcher dhe Reagan gjatë Luftës së Ftohtë”, thotë Malcom Rifkind, një ish-sekretar i Jashtëm britanik.

Dhe edhe pse "nuk ndodh me çdo kryeministër dhe çdo president," pranon Rifkind, "marrëdhënia intime institucionale mbi sigurinë dhe një gamë të gjerë të çështjeve ndërkombëtare ka ngecur”.

Sidoqoftë, pyetja që shumë politikanë britanikë po pyesin është, jashtë sigurisë, sa mund të mbështeten në SHBA. për të mbrojtur interesat e Mbretërisë së Bashkuar në një botë pas Brexit? Me fjalë të tjera, sa e veçantë është marrëdhënia në të vërtetë?

Me interes të veçantë është grindja aktuale mbi planin e Johnson për të kapërcyer një pjesë të marrëveshjes së Brexit që ai nënshkroi me Bashkimin Evropian, i quajtur Protokolli i Irlandës së Veriut. Kritikët thonë se plani i Johnson rrezikon një zonë kufitare në ishullin e Irlandës – midis Irlandës së Veriut, e cila është pjesë e Mbretërisë së Bashkuar, dhe Republikës së Irlandës, një vend anëtar i BE.

Kjo marrëveshje prish Paktin e së Premtes së Mirë të vitit 1998 të ndërmjetësuar nga Presidenti i atëhershëm i SHBA, Bill Clinton. Kjo marrëveshje i dha fund dhjetëvjeçarëve të dhunës sektare dhe gjeti një mënyrë që Unionistët dhe Republikanët të punojnë së bashku në qeverisjen e Irlandës së Veriut.

Ministrat e qeverisë së tij kanë pranuar se një marrëveshje e re do të shkelte ligjin ndërkombëtar. Dhe për fat të keq për Johnson, lobi irlandezo-amerikan ka shumë ndikim në Washington DC.

Marrëdhënia speciale SHBA me Britaninë e Madhe është

“Unë nuk mendoj se publiku britanik e kupton rezervuarin e mbështetjes publike për Irlandën në Amerikë. Duke u rritur në Amerikë, unë shkova në shumë parada të Ditës së Shën Patrikut, por nuk di asgjë për Ditën e Shën Gjergjit", thotë Thomas Scotto, Profesor i Shkencave Politike në Universitetin e Glasgow.

“Britania sigurisht ka një lidhje të rëndësishme gjaku me SHBA, por mbetet e paparashikuar se çfarë ndodh nëse SHBA. detyrohen të zgjedhin midis Irlandës dhe Britanisë”.

Këtë mund ta zbulojmë së shpejti. Në javët e fundit, Biden dhe Kryetarja e Dhomës Nancy Pelosi, ndër të tjera, i kanë kujtuar Mbretërisë së Bashkuar se prishja e Marrëveshjes së të Premtes së Mirë do të thotë se nuk do të ketë marrëveshje tregtare me SHBA.

“Ndërsa Irlanda ka qenë e ka shfrytëzuar fuqinë e saj diplomatike, kjo mbështetje e fundit publike e Marrëveshjes të së Premtes së Madhe është drejtuar kryesisht nga politikanë amerikanë”, thotë Jennifer Cassidy, një studiuese akademike dhe diplomatike Irlandeze në Universitetin e Oksfordit. “Unë me siguri do të thosha se kjo i jep irlandezëve besimin se një kufi i fortë vihet në vend, dhe fuqia më e madhe e botës do të jetë një aleat i vërtetë për të”.

Çështja se ajo që do të mbështeste Amerika, shtrihet përtej Çështjes Irlandeze dhe është pa dyshim dhimbja e kokës më e madhe për Johnson ndërsa ai komploton të ardhmen e Britanisë. Dhe mbase e panjohura më e madhe është saktësisht se çfarë do të bënte një Trump i rizgjedhur.

Ne e dimë që Presidenti mbështet Brexit dhe nuk i pëlqen Bashkimi Evropian. Ne gjithashtu e dimë që ai pëlqen të krijojë përshtypjen se ai dhe Johnson kanë një marrëdhënie të ngushtë, duke e quajtur vazhdimisht mikun e tij. Në një listë të gjatë krahasimesh që bëhen nga çifti, në mënyrë të drejtë ose të padrejtë, ata janë të vetmit dy udhëheqës botërorë që janë shtruar në spital nga koronavirusi.

Nëse ai fiton rizgjedhjen në nëntor, është e mundur që Trump do të shihte një avantazh strategjik në marrëdhëniet më të ngushta me Mbretërinë e Bashkuar në një mënyrë që do të minonte BE. Kjo, nga ana tjetër, mund të çojë në një marrëdhënie të dobishme ekonomike për Mbretërinë e Bashkuar.

Sado e mirë që mund të jetë kjo për Johnson, ai mbart rrezik.

“Trump nuk është një figurë popullore jashtë SHBA. Në sondazhin tonë të fundit 61% e britanikëve menduan se Trump ka qenë një president i tmerrshëm. Vetëm rreth 8% thanë se ai ka qenë i mirë ose i shkëlqyeshëm”, thotë Chris Curtis, Menaxher i Kërkimeve Politike në sondazhin YouGov .

Edhe nëse Johnson do të kishte mendimin se publiku britanik mund të anashkalonte toksicitetin e Trump, nëse ai mbështeste vendin pas Brexit, ka prova të pakta që kjo do të fitonte mbi votuesit. "Britanikët tashmë mendojnë se kemi një marrëdhënie shumë të ngushtë me Amerikën dhe vetëm 21% duan ta shohin atë më afër," thotë Curtis. "Nëse u jepet një zgjedhje, hulumtimi ynë tregon se Britanikët do të preferonin të kishin një marrëdhënie më të ngushtë me Evropën”.

Johnson tashmë mund ta dijë këtë. Rifkind beson se nëse Trump do të bëjë përpjekje për Britaninë, "Johnson është të paktën aq i zgjuar sa të dijë që të jesh shok me Trump nuk është diçka që e ndihmon atë me publikun britanik". Dhe ky është një publik me të cilin Johnson, ose pasardhësi i tij konservator, do të duhet të përballet në 2024.

Marrëdhënia speciale SHBA me Britaninë e Madhe është

Për drejtësi ndaj Johnson, ai nuk ka treguar shumë oreks për tu afruar me Trump. Ai në më shumë se një rast përkrahu aleatët e tij evropianë Angela Merkel dhe Emmanuel Macron për disa çështje ndërkombëtare, përfshirë Iranin. Ai gjithashtu nuk pranoi të takohej me Trump gjatë samitit të lidershipit Konservator 2019, pasi ekipi i tij vendosi se do të bënte më shumë dëm sesa dobi.

Më pak mister është se çfarë pozicioni do të merrte Biden, si ndaj Irlandës së Veriut ashtu edhe ndaj Brexit si një e tërë. Ne e dimë që ai është kundër shkeljes së Protokollit të Irlandës së Veriut nga Britania dhe ne e dimë që një Biden- President, do të kërkojë një kthim në multilateralizëm.

Nëse Johnson do të donte të bashkohej me Biden për të rivendosur këtë lloj rendi në botë, nuk do të ishte jopopullore me pjesë të mëdha të publikut britanik. "Hulumtimet tregojnë se publiku britanik është më mbështetës i presidentëve demokratë të SHBA," thotë Scotto. "Ekziston një përqindje e vogël e Brexit-erëve të fortë që mbështesin Trump dhe axhendën e tij nacionaliste dhe ata mund të kenë ndonjë ndikim brenda Partisë Konservatore, por në përgjithësi është një grup margjinal."

Fatkeqësisht për Johnson, disa nga ata zëra janë mbështetës të Partisë së tij Konservatore dhe njerëz që votuan për të në dhjetor, kur ai drejtoi një fushatë elektorale me një premtim për "Ta mbyllimi Brexit". Dhe sidoqoftë pikëpamjet e tyre margjinale mund të jenë në mesin e publikut në përgjithësi, sistemi politik britanik e bën shumë të vështirë për një udhëheqës të qeverisë pa mbështetjen e gjerë dhe të plotë të partisë së tyre.

Tani, Kryeministri ka vendosur, disi në mënyrë të pashpjegueshme, të rihapë debatin për Brexit, me mbështetësit e tij që bëjnë presion për një qëndrim më të ashpër.

Gjë që na sjell në një paradoks. Një Brexit i fortë i jep Mbretërisë së Bashkuar më shumë liri për t'u marrë me partnerët globalë, por më e vështira e Brexit potencialisht përzien aftësinë e Mbretërisë së Bashkuar për t'u marrë me partnerin e saj më të rëndësishëm nga të gjithë, të paktën në rastin e një presidence të Biden.

Më keq për Johnson, disa besojnë se edhe në rastin e një fitoreje të Trump, marrëdhënia speciale mund të mos ishte vërtet aq e veçantë sa Trump ta mbështeste atë. "Unë kurrë nuk jam rritur duke menduar se kishte një marrëdhënie të veçantë, as prindërit e mi. E gjithë ajo që dinim për Mbretërinë e Bashkuar ishte Mbretëresha dhe një komedian i tmerrshëm i quajtur Benny Hill", thotë Scott Lucas, Profesor i Studimeve Amerikane në Universitetin e Birmingham.

“Sigurisht, ju keni marrëdhëniet e sigurisë dhe marrëdhëniet midis institucioneve. Por nuk është një marrëdhënie e barabartë. Sigurisht që SHBA dëshiron një marrëdhënie të mirë me Mbretërinë e Bashkuar, por gjithashtu dëshiron një marrëdhënie me Japoninë, Gjermaninë ose Izraelin. Britania nuk është domosdoshmërisht porti i parë i thirrjes me SHBA, e lëre më me publikun amerikan”.

Siç u theksua shumë herë gjatë presidencës së Barack Obama, nëse SHBA. dëshiron një linjë në atë që po ndodh në Evropë, ajo mund të marrë shumë lehtë telefonin dhe të telefonojë Gjermaninë, ashtu si Trump arriti të gjente gjuhë të përbashkët me udhëheqësin francez Emmanuel Macron në fillim të presidencës së tij.

Johnson tashmë po përballej me një vjeshtë të vështirë. Bisedimet tregtare me Brukselin po arrijnë pikën e tyre më të nxehtë, ashtu si koronavirusi po rishfaqet. Ai po përballet me disa rebelime të vogla, por jo të parëndësishme brenda partisë së tij mbi trajtimin e tij të të dyjave këtyre çështjeve.

Ndërsa viti po i afrohej fundit, Johnson do të përfitonte nga mbështetja e vëllait të tij të madh përtej pellgut. Sidoqoftë, ai nuk mund të kërkojë atë mbështetje derisa të votojnë - duke bërë kështu që mund të lëkundet barka me njërën nga këto perspektiva rrënjësisht të ndryshme. Gjë që e lë Kryeministrin në një model mbajtjeje shumë të pakëndshme ndërsa ai përgatitet për disa nga javët më të vështira me të cilat përballet në një vit tashmë skëterrë. /Marrë CNN/ Përkthim i Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore