Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Magjike! Ky është shteti që ka një plazh me rërë në formë ylli

Magjike! Ky është shteti që ka një plazh me rërë

Ka shumë mrekulli në botë që kur i shohim është e pamundur të besojmë se janë të vërteta. E njëjta gjë vlen edhe për rërën japoneze që është në plazh dhe kur hodhëm një vështrim më të afërt zbuluam se ishte në formën e yjeve.

Hoshizuna-no-Hama, që do të thotë “rërë në formë ylli”, është një plazh i vogël por shumë i lezetshëm në Japoni që është i famshëm për kokrrat e tij të vogla të rërës në formë ylli. A mund të jetë kjo një gënjeshtër? E megjithatë jo.

Ndodhet në Irimote, ishulli i dytë më i madh i Okinawas dhe në pamje të parë nuk duket shumë ndryshe nga qindra plazhe të tjera në arkipelag. Megjithatë, një vështrim më i afërt zbulon se shumë nga kokrrat e rërës janë në formë ylli.


E shikon dhe nuk e beson të jetë e vërtetë, por është në duart tuaja.

Kjo për faktin se plazhi është i mbuluar nga predha e miliarda protozoarëve detarë që lulëzojnë në dyshemenë e oqeanit. Pas vdekjes së tyre, predhat e tyre shpëlahen në breg, duke krijuar këtë fenomen unik natyror.

Shikoni këtu për të parë se si duket kjo rërë magjike:

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore