Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Lanë pas mijëra viktima/ Dhjetë tërmetet më vdekjeprurëse të shekullit të 21-të

Lanë pas mijëra viktima/ Dhjetë tërmetet më

Me numrin e viktimave dhe të plagosurve që rriten çdo orë, tërmeti në Turqi dhe Siri është tashmë ndër dhjetë më vdekjeprurësit e shekullit të 21-të.

2004: 230,000 të vdekur në Azinë Juglindore
Më 26 dhjetor 2004, një tërmet me magnitudë 9.1 në Sumatra (indonezi) shkaktoi një cunami gjigant, duke vrarë më shumë se 230,000 njerëz në brigjet e dhjetë gjuhës të Azisë Juglindore, duke përfshirë 170,000 në Indonezi. Valët gjigante, duke filluar nga 700 km/h, arritën deri në 30 metra.

2010: 200,000 të vdekur në Haiti
Më 12 janar 2010, një tërmet me magnitudë 7 vrau më shumë se 200,000 njerëz në Haiti dhe la 1.5 milion njerëz të pastrehë. Tërmeti e shndërron kryeqytetin, Port-au-Prince, në një grumbull rrënojash. Vendi u godit më pas, nga tetori 2010, nga një epidemi kolere. Epidemia shkaktoi më shumë se 10,000 vdekje deri në janar 2019.

2008: 87,000 të vdekur në Sichuan
Më 12 maj 2008, një tërmet me magnitudë 7.9 vrau më shumë se 87,000 njerëz dhe plagosi 4.45 milionë, duke shkatërruar zona të mëdha të provincës Sichuan (Kina jugperëndimore). Midis viktimave ishin mijëra nxënës të vrarë nga shembja e shkollave.

2005: 75,000 të vdekur në Kashmir
Më 8 tetor 2005, një tërmet me magnitudë 7.6 vrau më shumë se 73,000 njerëz dhe la 3.5 milionë të pastrehë, kryesisht në rajonin e Kashmirit të kontrolluar nga Pakistani. Infrastruktura mjekësore thuajse nuk ekzistonte.

2003: 31,000 të vdekur në Bam, Iran
Më 26 dhjetor 2003, një tërmet me magnitudë 6.6 goditi qytetin Bam në Iranin juglindor, duke vrarë më shumë se 31,000 njerëz, gati një e katërta e popullsisë së qytetit. Qyteti i vjetër, i ndërtuar me tulla balte, një xhevahir i trashëgimisë botërore, po shkatërrohet.

2001: 20,000 të vdekur në Indi
Më 26 janar 2001, një tërmet me magnitudë 7.7 goditi shtetin e Gujarat (India perëndimore) dhe vrau më shumë se 20,000 njerëz.


2011: 18.500 të vdekur në Japoni
Më 11 mars 2011, Japonia u trondit nga një tërmet me magnitudë 9.1 ballë. Më pak se një orë më vonë, një valë gjigante që kalonte 20 metra goditi bregdetin e rajonit të Tohokut (verilindje), duke shkatërruar gjithçka në rrugën e saj.

Uji vërshoi në termocentralin bërthamor të Fukushimës, ku bërthamat e tre reaktorëve u shkrinë, duke shkaktuar fatkeqësinë më të keqe bërthamore në kohë paqeje që nga Çernobili në 1986.

Fatkeqësia lë rreth 18,500 të vdekur dhe të zhdukur dhe detyron më shumë se 165,000 njerëz nga prefektura e Fukushimës të largohen nga shtëpitë e tyre për shkak të emetimeve radioaktive.

2023: Mbi 11,200 të vdekur në Turqi dhe Siri
Më 5 shkurt 2023, një tërmet me magnitudë 7.8 goditi Turqinë jugore dhe Sirinë fqinje, i ndjekur nga një pasgoditje shumë e fortë me magnitudë 7.5 ballë.

Numërimi i fundit i përkohshëm deri më sot, në orën 12:00 me orën shqiptare arrin në më shumë se 11,200 të vdekur.

2015: 9,000 të vdekur në Nepal
Më 25 prill 2015, rreth 9,000 njerëz vdiqën në një tërmet 7.8 ballë që goditi Nepalin qendror. Kryeqyteti Katmandu dhe zonat e epiqendrës, 80 km larg, janë shtrirë.

2006: 6000 të vdekur në ishullin Java
Më 26 maj 2006, një tërmet me magnitudë 6.3 në ishullin Java vrau afro 6000 njerëz. Fatkeqësia lë rreth 38,000 të plagosur dhe më shumë se 420,000 të pastrehë.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore