Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Kur do mund të udhëtojnë njerëzit në planetin Mars? Elon Musk e ka përgjigjen

Kur do mund të udhëtojnë njerëzit në planetin Mars?

Miliarderi amerikan Elon Musk, ka deklaruar se pret që kompania e tij ta dërgojë anijen kozmike në Mars dhe sipas planeve të inxhinierëve të tyre, njerëzit shpejt do të mund të udhëtojnë atje.

Ai shpjegoi udhëtimin për në Mars që varet nga ajo se si orbita e planetit përshtatet me Tokën, që ndodh në një periudhë të caktuar pothuajse çdo vit.

Sipas ekspertëve të “Space X”, anija e parë do të mund të udhëtonte për në Mars në vitin 2022. Atëher do të ndodhë ajo lloj përshtatje e orbitës, ndërsa udhëtimet tjera mund të realizohen më pas më 2024 dhe 2026.

“Do të thosha me plotë bindje, që për gjashtë vite njerëzit do të udhëtojnë në Mars. Nëse kemi fat, ndoshta edhe brenda katër viteve. Për dy vite do të dërgojnë anijen pa ekuipazh në Mars”, ka thënë Musk.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore