Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

KUJDES! Shenjat paralajmëruese që tregojnë se keni probleme serioze me veshkat, metodat natyrale per t’i kuruar

KUJDES! Shenjat paralajmëruese që tregojnë se keni probleme

Veshkat janë përgjegjëse për heqjen e toksinave dhe mbeturinave nga gjaku. Përveç kësaj, ato lirojnë tre hormone të rëndësishme – eritropoietin, renin dhe calcitriol.
Këto hormone luajnë një rol kyç në ruajtjen e shëndetit të mirë.

Veshkat punojnë me organe të tjera 24/7 për të rregulluar presionin e gjakut, për të rritur prodhimin e qelizave të kuqe të gjakut dhe për të sintetizuar vitaminën D.

Veshkat janë në të vërtetë organe vetë-spastrimi.

Për të mbështetur këtë funksion, duhet të konsumoni ushqime dhe pije organike, të cilat mund të përfshijnë pemë dhe perime, si dhe ujë apo lëngje të tjera natyrale.

Përveç heqjes së toksinave, pastrimi i duhur i veshkave mund të ndihmojë në mbajtjen e kontrollit të gjakut dhe në përmirësimin e funksionimit të traktit urinar dhe fshikëzës.


Për më tepër, mund të duhet të ndërmerrni hapa shtesë për të pastruar veshkat nëse keni simptoma të tilla si ndjenja e lodhjes ose pazakontë, dhimbje në veshkat pasi hani ushqimin, ekzema, puçrra, skuqje të lëkurës, fitim i papritur i peshës dhe probleme si gurët në veshka, probleme të shpeshta të fshikëzës, ose infeksione të traktit urinar (UTI).

Një dietë e shëndetshme, ushtrimi dhe qëndrimi i hidratuar janë thelbësore për mbështetjen e veshkave tuaja.


MAJDANOZI
Majdanozi është një barishte diuretike e fuqishme, natyrale, që mund të pastrojë veshkat. Promovon rritjen e prodhimit të urinës për të ndihmuar bakteret e ndezura nga veshkat.

– Pini disa gota çaj majdanoz për rreth një javë për të pastruar veshkat tuaja.


Për të bërë çaj, shtoni 1 lugë gjelle majdanoz të copëtuar të freskët, në një gotë me ujë të valë. Mbulojeni dhe tundeni për 5 minuta, pastaj kullojeni atë, shtoni në fund pak lëng limoni.

– Përndryshe, përgatisni një pije detoksifikimi duke përzierur ¼ filxhan me lëng majdanoz, ½ filxhan ujë dhe pak mjaltë dhe lëng limoni të shtryshur vetë.

Pijeni dy herë në ditë, për disa javë.

– Ju gjithashtu mund të përfshini këtë barishte në sallatën tuaj dhe gjellët e tjera.

Shënim: Shmangni sasitë e mëdha të majdanozit, nëse jeni shtatzënë.

RRËNJA E LULERADHIQES
Për të pastruar veshkat, mund të pini 2 gota çaj luleradhiqe dy herë në ditë për disa javë. Për të bërë çaj:

– Përzijeni 2 lugë çaji të luleradhiqes së thatë, në një gotë ujë për 5 minuta.

Lëreni të qetësohet për rreth 10 minuta.

Kullojeni, shtoni pak mjaltë dhe pini çajin.

Shënim: Meqë kjo barishte mund të reagojë me medikamente të caktuara, konsultohuni me një mjek para se të përdorni luleradhiqe për të pastruar veshkat.

RRËNJA E ALTE-së
Marshmallow siç thirret në anglisht apo rrënja e bimës së Alte-së që e njohim në shqip, gjithashtu përmban veti diuretike që nxisin rritjen e urinës.

Kjo ndihmon në pastrimin e veshkave nga ngritja e toksinave dhe promovon shëndetin e veshkave.

Për më tepër, rrënja e bimës së altesë që gjendet edhe në Shqipëri mund të pastrojë veshkat, traktin urinar dhe infeksionet e fshikëzës.

– Shtoni 1 lugë gjelle rrënjëve të thata në një gotë me ujë të nxehtë.

Mbulojini dhe lërini të qetësohen për 8 deri në 10 minuta.

Pini 2 gota të këtij çaji bimor çdo ditë për një javë për të pastruar veshkat tuaja.

Shënim: Shmangni bimën e altesë, nëse jeni shtatzënë, me gji ose keni diabet.


XHENXHEFIL
Xhenxhefili është një tjetër barishte efektive për pastrimin e veshkave.

Ajo mund të ndihmojë në nxjerrjen e toksinave dhe materialeve të dëmshme nga veshkat, si dhe të përmirësojë tretjen. Kjo barishte është gjithashtu e dobishme për pastrimin e mëlçisë tuaj.

– Një nga mënyrat më të mira për të shijuar përfitimet e pastrimit të xhenxhefilit është çaji.

Për të bërë çaj, zieni 2 lugë çaji xhenxhefil të freskët, i grirë në 2 gota ujë për 10 minuta.

Shtojini mjaltë dhe lëng limoni sipas shijes, dhe pini 2 ose 3 herë në ditë.

– Gjithashtu, përfshini xhenxhefil të papërpunuar ose të thatë në ushqimin tuaj të përditshëm për të mbajtur veshkat tuaja në shëndet të mirë.

SHAFRAN I INDISË
Shafrani i Indisë është një tjetër barishte e mirënjohur që ka vetitë e pastrimit.

Pastron veshkat, detoksifikon mëlçinë dhe pastron gjakun

Për më tepër, ai përmban vetitë anti-inflamatore që mund të ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e inflamacionit të veshkave dhe infeksioneve.

– Përzieni 1 lugë çaji me lëng të papërpunuar, lëng ½ ose 1 limon, një majë piper piper dhe një mjaltë të vogël, në një gotë me ujë të ngrohtë.

Pini një herë në ditë për disa javë.

– Një tjetër opsion është që të shtoni ½ lugë çaji pluhur nga shafrani i Indisë dhe po kaq edhe pluhur xhenxhefil të thatë, në 2 gota me ujë të valë.

Ziejeni për 10 minuta, pastaj lëreni të qetësohet.

Shtoni lëng limoni ½ dhe 1 lugë gjelle shurup panje (sipas dëshirës, mund edhe mos ta shtoni).

Pijeni një herë në ditë për disa javë.

SELINO
Selino ka vetitë diuretike natyrore. Ndihmon në largimin e toksinave dhe materialeve të dëmshme nga trupi, duke rritur urinimin.

Përveç kësaj, selino përmban lëndë ushqyese esenciale që stimulojnë veshkat tuaja.

Në fakt, konsumimi i rregullt i selinos mund të parandalojë gurët në veshka dhe infeksionet.

– Pini 1 gotë lëng selino çdo ditë për disa javë.

– Përndryshe, bëni një gotë me lëng përzierjen e 2 degëve të selinosë, ½ filxhan majdanoz të freskët, 1 karrotë dhe 1 kastravec, në një shtrydhëse frutash.

Pini këtë një herë në ditë për disa javë.


HITHRA
Hithra djegëse gjithashtu mund të ndihmojë në pastrimin e veshkave.

Për shkak të vetive të saj diuretike, ajo rrit prodhimin e urinës, ndihmon në largimin e mbetjeve metabolike dhe nxit sekretimin e veshkave.

Në të njëjtën kohë, kjo barishte ndihmon që kristalet të formohen në gurë dhe të mbajnë bakteret larg për të zvogëluar rrezikun e infeksioneve të veshkave.

– Pijenini këtë si çaj bimor dy herë në ditë për disa javë.

Shënim: Meqë kjo barishte mund të ndërhyjë në presionin e lartë të gjakut, medikamente diuretike dhe medikamentet diabetike, gjithmonë konsultohuni me mjekun tuaj përpara se ta fusni në dietën tuaj.

Bishtkali, barishtja që shkarkon helmet nga veshkat
Bishtkali është një barishte e zakonshme me veti diuretike, që në Shqipëri e shkelim me këmbë, aq shumë kemi.

Ajo rrit prodhimin e urinës duke shpërndarë toksinat e dëmshme dhe materialet helmuese jashtë trupit.

Përveç kësaj, vetitë e tij antioksidante ofrojnë shumë përfitime për veshkat dhe sistemin e veshkave.

– Për të bërë çaj me bishtkali, hidhni 1 deri 3 luge çaji të bishtkalit, të freskëta ose të thata, në një gotë me ujë të valë.

Mbulojeni për 5 deri në 10 minuta dhe kullojeni para se ta pini çajin.

Ju mund të pini 2 deri në 3 gota çaj çdo ditë, për një javë për të pastruar veshkat tuaja.

Uva Ursi apo bima e Gërdecit, diuretikja natyrale që mban pH e urinës
Në botë njihet si Uva Ursi, por në Shqipëri e hasim me emra të ndryshëm, sipas zonave, si psh si bima e Gërdecit, rrusharusha, marashtë, voes e egër, rrush harushe etj.

Uva ursi është një barishte që ka vetitë diuretike natyrore, që ndihmojnë në pastrimin e veshkave dhe luftimin e infeksioneve të veshkave.

Përbërësi kryesor i uva ursi është një glikozid phenolic, e quajtur “arbutin” që e bën këtë diuretike natyrale këtë barishte.

Vetitë e saj astringente inkurajojnë toksinat dhe bakteret e dëmshme për t’u shkarkuar nga veshkat.

Kjo barishte gjithashtu ndihmon në mbajtjen e balancës së pH të urinës, nga të qenit shumë acid.

– Ju mund të merrni uva urisn në formën si çaj barishte, ose si suplement i gatshëm shtesë për të pastruar veshkat tuaja.

Konsultohuni me një mjek për dozimin dhe procedurën e duhur për të marrë këtë barishte.


Mustaqe misri për veshkat, gurët dhe infeksionin
Janë të jashtëzakonshme dhe me duhet të ndjejmë keqardhje që nuk i përdorim si barishte mjekësore për veshkat.

Mustaqet e misrt janë diuretikë natyralë dhe stimulojnë prodhimin e urinës për heqjen e mbeturinave dhe ujit nga veshkat.

Ju mund ta përdorni atë për të trajtuar infeksionet e fshikëzës, gurët në veshka dhe infeksionet urinare.

Vendosni 2 lugë çaji mustaqe misri të tharë në një filxhan.
Derdhni ujë të valë mbi të, mbulojini dhe lërini për 10 deri në 15 minuta, pastaj kullojeni atë.
Pijeni këtë çaj 2 ose 3 herë në ditë.
Sigurohuni që të pini shumë lëngje të tjera, kur përdorni çajin me mustaqe misrit misrit për të pastruar veshkat tuaja.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore