Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Kujdes BEQARË! Të dashuruarit kanë nivele më të shëndetshme të sheqerit në gjak

Kujdes BEQARË! Të dashuruarit kanë nivele më të

Sipas një studimi të publikuar në internet në revistën BMJ Open Diabetes Research & Care, njerëzit që jetojnë me një partner kanë një mundësi më të lartë për të qenë të shëndetshëm për sa i përket mbajtjes së niveleve më të ulëta të sheqerit në gjak, pavarësisht se sa miqësore apo luftarake është marrëdhënia e tyre. Sipas studiuesve, të kesh një bashkëshort ose partner që bashkëjeton mund të jetë një marrëdhënie dhe burim i rëndësishëm mbështetjeje sociale dhe kjo ndikon edhe në shëndetin e tyre deri në fund të jetës.

Studimet e mëparshme kanë sugjeruar se ka përfitime shëndetësore nga martesa dhe/ose bashkëjetesa, veçanërisht për të moshuarit. Ekzistojnë gjithashtu studime të ndryshme që kanë arritur në përfundimin se rreziku i diabetit të tipit 2 lidhet me një sërë dimensionesh të shëndetit social, duke përfshirë izolimin social, vetminë, rregullimet e jetesës, mbështetjen sociale dhe madhësinë e rrjetit social. Megjithatë, efektet e shëndetit social janë komplekse, kështu që një ekip studiuesish nga Luksemburgu dhe Kanadaja u nisën për të hetuar nëse kishte një lidhje midis statusit martesor dhe cilësisë martesore me nivelet mesatare të glicemisë tek të rriturit.

Ata përdorën të dhënat e biomarkerëve nga Studimi Longitudinal Anglez i Plakjes (ELSA) – një mostër e bazuar në popullatë e të rriturve të moshës 50 vjeç e lart dhe partnerëve të tyre, të cilët jetojnë në Angli, nga të cilët të dhënat mblidhen çdo të dytin vit, me të dhënat e biomarkerëve të mbledhur çdo valë tjetër. Të dhënat e përdorura për studimin ishin në 3,335 të rritur të moshës 50 deri në 89 vjeç pa diabet të diagnostikuar më parë gjatë një periudhe nga 2004 deri në 2013.

Të anketuarit u pyetën gjithashtu nëse kishin një burrë, grua ose partner me të cilin jetonin dhe bënin pyetje për të matur nivelin e tendosjes dhe mbështetjes sociale brenda marrëdhënies martesore/bashkëjetuese. Gjithashtu u mblodhën informacione për disa faktorë, si p.sh. detaje rreth moshës, të ardhurave, punësimit, pirjes së duhanit, të qenit fizikisht aktiv, depresionit, indeksit të masës trupore (BMI) dhe të paturit e llojeve të tjera të marrëdhënieve shoqërore në rrjetin e tyre social (fëmijë, një tjetër familje e afërt, mik. ).

Të dhënat treguan se në valën 2 rreth tre të katërtat e të anketuarve ishin të martuar/bashkëjetues. Analiza e të dhënave me kalimin e kohës tregoi se njerëzit që përjetuan tranzicione martesore (p.sh. divorc) gjithashtu pësuan ndryshime të rëndësishme në nivelet e tyre të HbA1c dhe shanset për para-diabet.

Megjithatë, cilësia e marrëdhënies nuk bëri një ndryshim domethënës në nivelet mesatare të glukozës në gjak, duke sugjeruar se të kesh një marrëdhënie mbështetëse ose të tendosur ishte më pak e rëndësishme sesa thjesht të kesh një marrëdhënie. Ky ishte një studim vëzhgues dhe si i tillë, nuk mund të përcaktojë shkakun. Në të vërtetë, studimi kishte disa kufizime të tilla si fakti se kishte një numër të konsiderueshëm njerëzish që u larguan nga ELSA midis valëve me të dhëna biomarkerësh.

Studiuesit arritën në përfundimin se:

Në përgjithësi, rezultatet tona sugjeruan se marrëdhëniet martesore/bashkëjetuese ishin të lidhura në mënyrë të kundërt me nivelet e HbA1c, pavarësisht nga dimensionet e mbështetjes ose tendosjes së bashkëshortit. Po kështu, këto marrëdhënie duket se kanë një efekt mbrojtës ndaj niveleve të HbA1c mbi pragun para diabetit. /TAR/

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore