Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

"Kryeveprat në miniatrurë"/ Këto skulptura janë aq të vogla sa janë të dukshme vetëm me mikroskop!

"Kryeveprat në miniatrurë"/ Këto skulptura janë aq

Një seri veprash artistike mikroskopike, aq të vogla saqë futen në vrimën e një gjilpëre, do të shfaqen në MbretB këtë fundjavë. Nga e shtuna deri në tetor, Wollaton Hall në qytetin e Nottingham, Anglia veriore, do të presë një ekspozitë falas “Kryeveprat në miniaturë” me 20 skulptura nga artisti i njohur Willard Wigan. Kryeveprat e vogla të ekspozuara përfshijnë një përshkrim të Jezusit dhe 12 apostujve gjatë skenës biblike të “Darkës së Fundit”, skulpturat e Uilliam Shekspirit dhe Albert Ajnshtajnit dhe personazheve imagjinar Pinocchio dhe Robin Hood, si dhe një rikrijim të holandezëve të famshëm. piktura e artistit Johannes Vermeer “Girl With A Pearl Earring”. Katër vepra arti të papara kurrë që do të shfaqen do të jenë pjesë e koleksionit të artistit “Disappearing World”, i cili synon të pasqyrojë biodiversitetin në rrezik dhe të promovojë ruajtjen.

Ne po e lidhim artin me një mesazh të gjërave të vogla që kanë rëndësi në një botë që po zhduket. Ne dëshirojmë që njerëzit të vijnë dhe të shohin ekspozitën dhe të marrin një mesazh, duke kuptuar se gjërat më të vogla në jetë mund të kenë ndikimin më të madh. Puna e Willard është vepra më e vogël e artit që dikush do të shohë ndonjëherë dhe që do të ketë ndikimin më të madh në ato.

"Kryeveprat në miniatrurë"/ Këto skulptura janë aq

Një qerpik për një penel

Për të bërë art mikroskopik, Wigan fillimisht duhet të bëjë mjete tepër të vogla. Këto priren të bëhen nga hala të mprehta të akupunkturës dhe copa diamanti të thyera në copa mikroskopike, tha artisti. Më pas ai i pikturon skulpturat e tij me një qerpik dhe duhet të punojë midis secilës prej rrahjeve të zemrës së tij, sepse, nën mikroskop, një rrahje zemre bën që gishtat të lëvizin dhe një gabim mund të marrë pak kohë për t’u korrigjuar. Artisti mund të punojë në katër ose pesë skulptura në të njëjtën kohë, duke punuar 16 orë në ditë deri në pesë javë. Procesi është i mundimshëm, sipas Wigan, i cili tha se duhet të kujdeset për dietën e tij, të pijë shumë ujë dhe ta mbajë trupin në gjendje të mirë sepse:

Duhet të stërvitni shkathtësinë tuaj. Ju po stërvitni mendjen, trupin dhe shpirti për të qëndruar i qetë. Në fakt nuk më pëlqen t’i bëj ato. Thjesht kënaqem kur i mbaroj sepse më stresojnë. Por sapo të bëhen, lavdia është kur njerëzit e tjerë e shohin atë. Kur sheh njerëz me mosbesim në fytyrën e tyre, duke mos qenë në gjendje të shpjegojnë atë që po shohin, kjo më jep shumë kënaqësi. /TAR

"Kryeveprat në miniatrurë"/ Këto skulptura janë aq

"Kryeveprat në miniatrurë"/ Këto skulptura janë aq

"Kryeveprat në miniatrurë"/ Këto skulptura janë aq

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore