Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT)

Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT)

Laguna e Nartës është një prej perlave të Shqipërisë, që ofron një panoramë magjepsëse. LSA ka publikuar disa foto fanstike të kësaj zone.

Jemi në Kriporet e Nartës, në skajin jugor të ultësirës bregdetare, në afërsi të qytetit të Vlorës. Në periudhën shtator-tetor, zona është fantastike për shkak se thahet uji dhe mbetet vetëm kripa.

Kriporja e Nartës është e para në Shqipëri.

Kriporet mbulojnë sot një sipërfaqe prej 1 472 ha. Prodhimi i kripës nisi në vitin 1958. Në vitet e para, kriporet prodhonin rreth 25-30,000 ton/vit (Fig. 7) dhe punësonin afro 250 vetë prej fshatrave të zonës dhe qytetit të Vlorës. Prodhimi u rrit në vitin 1970 me 70 000 ton dhe punësonte deri në 800 vetë. Në vitin 1975, kriporet nisën nxjerrjen në treg të kripës së jodizuar me një kapacitet prej 5 000 ton/vit. Prodhimi arriti maksimumin e vet në vitet 1975-1985 me një total prej 140 000 ton kripë. Në atë kohë, kriporet punësonin afro 1250 vetë.

Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT) Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT)Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT)Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT)Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT) Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT) Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT) Kriporja dhe 'liqeni' rozë, pamjet magjike nga Narta (FOTOT) 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore