Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Kanceri i gojës: Ky vrasës i heshtur

Kanceri i gojës: Ky vrasës i heshtur

Kanceri i gojës paraqitet si një rritje ose plagë në gojë e cila nuk zhduket për një periudhë relativisht mbi 6 muaj. Kanceri oral mund të rrezikojë jetën nëse nuk njihen faktorët, ecuria, trajtimi e prognoza. Ai për fshin kancerin e buzëve, gjuhës, dhe kudo brenda kavitetit oral.

Simptomat e kancerit të gojës:

1- Ënjtje/trashje, zona të forta / zona erosive të kuqe në buzë, gjuhë/plagë që nuk shërohen.
2-Zhvillimi i disa pllakave ngjyrë të kuqe, bardhë ose kombinim i tyre të cilat gjakosen shpesh ose vetvetiu.
3-Gjakderdhje e pashpjegueshme nga goja.
4-Vështirësi në gëlltitje, të folur, të përtypur.
5-Humbje e ndjeshmërisë e pashpjegueshme, dhimbje ose fortesim në zona të ndryshme pa patur stimul.
6-Dhimbje fyti e vazhdueshme, ndryshim zëri.
7-Dhimbje veshi.
8-Ndjesia sikur ke diçka e cila ka ngecur në fyt.

Shkaktari kryesor i tumoreve oral eshte duhani, i cili ka në përbërjen e tij karcinogjenë dhe toksina që dëmtojnë ADN e qelizave, duke çuar ne deformim të informacionit gjenetik qelizor e më pas në kancer.

Përveç duhanit, risk te lartë paraqesin cigaret elektrike, purot, tymosja me llullë dhe alkooli. Kombinimi i alkoolit me duhanin dyfishojnë shancet për kancer.

Ekspozimi ne diell është faktori kryesor në kancerin e buzës ,i cili është mjaft agresiv dhe shpeshherë i padiferencueshem nga plagët e thjeshta te buzës.
Infektimi me HPV mbart rrezik të lartë gjithashtu.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore