Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Ka disa vitamina që ndihmojnë mushkëritë të shërohen nga duhanprija!

Ka disa vitamina që ndihmojnë mushkëritë të

Konsumimi i duhanit është shumë i dëmshëm dhe është bërë e ditur se ai vret mbi 8 milionë njerëz çdo vit. Pirja e duhanit, është një nga faktorët më të rrezikshëm për zhvillimin e sëmundjeve të rënda, sidomos në mushkëri. Por mund të shkaktojë gjithashtu ulçerë, osteoporozë, goditje në tru dhe emfizemë. Ndonëse mos pirja e duhanit është alternativa më e shëndetshme, nëse nuk jeni gati për ta lënë atë, ne po ju njohim me katër vitaminat që do t’ju shërojnë mushkritë tuaja…

Vitamina A

Mungesa e vitaminës A mund të shkaktojë ndryshime në sistemin imunitar. Kështu, numri i sëmundjeve infektive të sistemit të frymëmarrjes mund të rritet. Ju mund të gjeni vitaminë A në ushqimet si kungull, kumbulla, mango, pjeshkë, grejpfrut rozë, marule, shalqi, domate, brokoli dhe karota.

Vitamina C

Pirja e duhanit zvogëlon vitaminën C në trupin tuaj me 25%. Si rezultat, është thelbësore të rrisni marrjen e kësaj vitamine të rëndësishme. Probleme të tjera që lidhen me mungesën e vitaminës C përfshijnë shfaqjen e rrudhave të parakohshme, pagjumësia, probleme me mishrat e dhëmbëve si dhimbje, inflamacion dhe gjakderdhje të lehtë. Disa nga ushqimet që përmbajnë vitaminë C janë ananasi me grejpfrut Actinidia, limoni dhe mandarina. Nëse ende pini duhan, duhet të konsumoni tre herë më shumë vitaminë C. Kjo ndihmon që mushkëritë tuaja të shërohen pas pirjes së duhanit. Nëse po përpiqeni ta lini, duhet të dini se vitamina C do t’ju ndihmojë të reduktoni varësinë nga nikotina.

Vitamina E

Vitamina E ndihmon në uljen e rrezikut të tumoreve të mushkërive të lidhura me pirjen e duhanit. Kjo vitaminë është një vitaminë e tretshme në yndyrë që vepron si një antioksidant. Në të njëjtën kohë, kontribuon në mbrojtjen e acideve yndyrore esenciale. Për të marrë këto përfitime dhe për të shëruar mushkëritë tuaja pas pirjes së duhanit, sigurohuni që të merrni vitaminë E. Disa mënyra natyrale për ta marrë atë janë duke ngrënë të verdhat e vezëve, kikirikë, drithëra, oriz, sojë, brokoli, marule, lakra dhe bukë integrale.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore