Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Ju del gjumi nga ora 1 deri në 4 të mëngjesit? Eksperti tregon nga çfarë problemi jeni duke vuajtur

Ju del gjumi nga ora 1 deri në 4 të mëngjesit? Eksperti tregon

Çrregullimet e gjumit janë një karakteristikë e njohur e problemeve të mëlçisë që mund të dëmtojnë ndjeshëm cilësinë e jetës, sipas revistës “Nature and Science of Sleep”.

Mjeku Brian Lun, specialist i mjekësisë integruese dhe funksionale me qendër në Kansas City, sugjeron të merrni parasysh kohën tuaj të zgjimit për të dalluar nëse sëmundja e mëlçisë po shkakton shqetësime të gjumit tuaj.

Eksperti shpjegon:

“Zakonisht, shkaku më i zakonshëm i zgjimit midis orës 1 dhe 4 të mëngjesit është një problem i mëlçisë. Mund të ndodhë që ju të keni inflamacion të mëlçisë ose sëmundje për shkak të mëlçisë së dhjamosur, e njohur gjithashtu si sëmundja e mëlçisë yndyrore jo-alkoolike.”

Sipas Journal of Toracic Disease, shqetësimet e gjumit prekin afërsisht 60 deri në 80 përqind të pacientëve me sëmundje kronike të mëlçisë.

Simptomat më të shpeshta janë pagjumësia, reduktimi i efikasitetit të gjumit, përgjumja gjatë ditës dhe sindroma e këmbëve të shqetësuara.

“Kur mëlçia juaj rëndohet nga yndyra e akumuluar, ajo nuk mund të kënaqë dhe detoksifikojë trupin tuaj në mënyrë efikase dhe efektive. Meqenëse toksinat nuk mund të neutralizohen dhe largohen në mënyrë të sigurt nga trupi, rreziku i sëmundjeve rritet. Sëmundja e mëlçisë së dhjamosur pothuajse gjithmonë përkon me rezistencën ndaj insulinës dhe zhvillimin e diabetit të tipit 2”, shpjegoi doktor Lun.

Sipas tij ritmi ynë cirkadian është ‘ora e brendshme’ që siguron që të gjitha organet tona dhe sistemet e brendshme biologjike të punojnë në mënyrë harmonike së bashku.

“Është gjatë periudhës nga ora një deri në 3 të mëngjesit që mëlçia punon më së shumti për të pastruar dhe detoksikuar trupin tonë ndërsa ne flemë. Pra, nëse mëlçia juaj punon ngadalë nga akumulimi i yndyrës gjatë kohës së pastrimit të mëlçisë (ora 1 dhe 4 e mëngjesit), trupi do të përpiqet të ndajë më shumë energji për detoksifikimin dhe të nxisë sistemin tuaj nervor të zgjohet”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore