Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Jenna Ellis: Nga urrejtja në dashuri të fortë për Trump, historia kurioze e këshilltares së tij ligjore

Jenna Ellis: Nga urrejtja në dashuri të fortë për Trump,

Jenna Ellis ka qenë një nga mbrojtësit më të zjarrtë të Presidentit Donald Trump që kur u bashkua me fushatën e tij si këshilltare ligjor dhe zëvendësues një vit më parë, por në fillim të 2016 ajo u ishte një nga kritiket e tij më të ashpra dhe kundërshtoi thellësisht kandidaturën e tij.

CNN ka publikuar një pjesë të deklaratave që ajo bëri në faqen e saj zyrtare në Facebook dhe në paraqitjet lokale të radios në Kolorado.

Ellis, një avokate dhe ish profesoreshë e drejtësisë nga Kolorado, e kritikoi vazhdimisht kandidatin e atëhershëm Trump si një "idiot", i cili ishte "i egër dhe arrogant" dhe një "ngacmues" fjalët e të cilit nuk mund të besohej si faktikisht të sakta. Ajo i quajti komentet që ai bëri për gratë "të neveritshme" dhe sugjeroi se ai nuk ishte një "i krishterë i vërtetë".

Në një postim të marsit 2016 në Facebook, Ellis tha se vlerat e Trump nuk ishin "amerikane", duke u lidhur me një postim që e quante Trump një "fashist amerikan".

Ajo e lavdëroi Mitt Romney për fjalën kundër Trump, duke iu referuar atij si "Drumpf", - një pseudonim i sajuar nga komediani John Oliver, pasi një biograf zbuloi se paraardhësi i Trump ndryshoi mbiemrin e familjes nga Drumpf në Trump.

"Pse duhet të mbështesim zyrën tonë më të lartë në Amerikë, mbi një njeri që na çon pas dhe me të vërtetë nuk mund të besohet të jetë i qëndrueshëm ose i saktë në asgjë", tha Ellis në një paraqitje në radio të Prillit 2016.

Në Mars 2016, Ellis sulmoi mbështetësit e Trump në një postim në Facebook pasi e cilësoi kandidatin republikan si "jo etik, i korruptuar, etj, etj”. Në një postim tjetër, ajo tha se mbështetësit e tij nuk kujdeseshin për të vërtetën.

"Unë mund të kaloja një punë me kohë të plotë vetëm duke iu përgjigjur argumenteve qesharake të palogjikshme, jo konsistente dhe të dukshme budallaqe që mbështesnin Trump", shkroi ajo në Mars 2016.

“Por ja gjëja: mbështetësit e tij nuk kujdesen për faktet ose logjikën. Ata nuk po kërkojnë të vërtetën. Trump ndoshta mund të qëllojë dikë në mes të NYC dhe të mos humbasë mbështetjen.  Dhe kjo është arsyeja pse ky komb është në këtë gjendje: Ne nuk kemi kërkues të së vërtetës; ne kemi narcisistë”.

Në një deklaratë për CNN të Mërkurën, Ellis tha, "Nuk është sekret se unë nuk e mbështesja Donald Trump në fillim të procesit primar në 2015, si shumë të tjerë që nuk e njihnin atë, dhe unë gjithmonë kam qenë e drejtpërdrejtë me mendimet e mia dhe unë gjithmonë e kam pranuar kur mendimi im ndryshonte. Jam e lumtur që kam mësuar se kam gabuar plotësisht për Trumpin në atë kohë dhe e kam thënë atë pa pushim publikisht, pasi e pashë atë duke mbajtur premtimet e tij, dhe më pas përfundimisht duke arritur ta njoh personalisht.

“Presidenti Trump është një i krishterë i sinqertë, presidenti më i mirë në historinë moderne, dhe bëri dhe mbajti premtimet e tij për Populli Amerikan. Jam krenare që qëndroj me të dhe qëllimet e tij për të ardhmen e këtij vendi dhe të gjithë qytetarëve të tij”, tha ajo në atë kohë.

Në një tjetër postim në Facebook nga 2015, Ellis, një e krishterë konservatore, evangjeliste, e krahasoi Trump me një varg biblik  dhe ndau një postim duke e quajtur Trump si njeri “pa dashuri”, “tradhtar”, "abuziv" dhe “jo i shenjtë”.

Në një dalje në radio nga Shkurt 2016, ajo pretendoi se Trump nuk ishte një i krishterë i mirëfilltë sepse ai ishte i paaftë për të kërkuar falje ose pendim.

Në një tjetër postim në Facebook nga Shkurt 2016, Ellis kritikoi sulmet e Trump ndaj medias dhe dëshirën e tij për të ndryshuar ligjet e shpifjes, duke u lidhur me një histori të Washington Post që thoshte se qëllimi i Trump ishte “të shkatërronte demokracinë Amerikane”.

“Trump nuk mund të trajtojë kritikat", shkroi ajo. "Kjo është çmendurisht e rrezikshme për vlerën themelore amerikane dhe të drejtën e patjetërsueshme për lirinë e fjalës." Ajo përsëriti besimin në një emision në radio nga Shkurt 2016 ku tha se Trump ishte "një nga kërcënimet më të mëdha për lirinë tonë" duke kërkuar ligje më të rrepta për shpifjen.

Në të njëjtën intervistë në radio nga Shkurt 2016, Ellis sugjeroi që Partia Republikane mund të inxhinieronte një konventë të ndërmjetësuar për të ndaluar Trump të bëhet i nominuari i partisë dhe ta krahasojë atë me Kolegjin Zgjedhor. “Trump absolutisht nuk duhet të jetë i nominuari ynë”, tha ajo.

Ellis, i cili mbështeti Trump në zgjedhjet e përgjithshme 2016 pasi ai u bë i nominuari, vepron si një zëvendësuese e lartë për Trump në paraqitjet në media, duke mbështetur pretendimet e tij të pabazuara se ai fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 dhe duke ndihmuar në udhëheqjen ligjore të fushatës sfidat për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve 2020.

“Presidenti Trump ka absolutisht të drejtë të mbajë të gjitha opsionet ligjore në tryezë ndërsa ne vlerësojmë rezultatet. Ai është i përkushtuar për të mbrojtur integritetin e zgjedhjeve dhe për të mbrojtur Kushtetutën. Ne jemi një komb rregullash, jo sunduesish”, shkroi Ellis një ditë pas zgjedhjeve. Ajo shpesh i bën retweett pretendimet e Presidentit mbi rezultatet e zgjedhjeve dhe ka refuzuar të njohë Presidentin e zgjedhur Joe Biden./Burimi CNN- Përkthim i Gazeta Shqip

©Copyright Gazeta Shqip

Ky artikull është ekskluziv i Gazetës Shqip, gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, "Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to". Shkrimi mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar Gazeta Shqip dhe në fund të vendoset linku i burimit, në të kundërt çdo shkelës do të mbajë përgjegjësi sipas Nenit 178 të Ligjit Nr/ 35/2016.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore