Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Janë FATALE për zemrën, kardiologët nuk lejojnë këto pesë lloje ushqimesh

Janë FATALE për zemrën, kardiologët nuk lejojnë

Edhe pse mbizotëron mendimi se sëmundjet e zemrës ndodhin kryesisht te të moshuarit, edhe të rinjtë nuk janë imunë ndaj këtij problemi

Përveç kësaj, mungesa e aktivitetit fizik, dieta e gabuar dhe zakonet e këqija të jetesës mund të rrisin rrezikun e sëmundjeve të ndryshme.

Kjo është arsyeja pse ekspertët paralajmërojnë se cilat ushqime mund të ndikojnë negativisht dhe përshpejtojnë plakjen e zemrës.

Mishi i kuq

Ky lloj mishi është i pasur me yndyra të ngopura. Këto yndyra “të këqija” gjenden edhe në ushqime të tjera – vezë, krem, gjalpë dhe djathëra me yndyrë të plotë. Ato mund të ndikojnë në rritjen e nivelit të kolesterolit të keq, por edhe në shfaqjen e obezitetit dhe diabetit.

Ëmbëlsira dhe ushqime të shpejta

Ëmbëlsirat dhe ushqimet e shpejta duhet të shmangen sa më shumë që të jetë e mundur, sepse përmbajnë yndyra trans, sasi të mëdha erëzash, sheqer dhe përmirësues të shijes. E gjithë kjo ka një efekt negativ në shëndetin e trupit tonë.

Alkooli

Konsumimi i tepërt i alkoolit është një opsion jashtëzakonisht i dëmshëm – mund të prishë gjumin, të shkaktojë dehidrim dhe të rrisë rrezikun e goditjes në tru dhe sëmundjeve të zemrës. Alkooli mund të rrisë shanset e mpiksjes së gjakut dhe presionit të lartë të gjakut.

Konsumimi i tepërt i kafesë dhe pijeve që përmbajnë kafeinë

Konsumimi i tepërt i kafesë dhe pijeve me kafeinë mund të rrisë rrezikun e plakjes së parakohshme. Nëse pini më shumë se 1-2 gota nga kjo pije, një sasi e madhe kafeine mund të ketë një efekt negativ në zemër.

Mishi i skuqur dhe i kripur

Ushqimi i skuqur dhe i kripur mund të shkaktojë dehidrim, rritje të presionit të gjakut dhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera kardiovaskulare. Për këtë arsye nuk duhet ta teproni me këtë ushqim.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore