Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Ja si të zgjidhni syze dielli që i përshtaten fytyrës suaj, sipas një optometristi!

Pak aksesorë të verës janë më ikonë dhe më të nevojshëm sesa syzet e diellit. Dhe gjetja e një palë që i përshtatet siç duhet fytyrës suaj është e lehtë nëse ndiqni disa udhëzime bazë. Në përgjithësi, “syzet e diellit duhet të përshtaten mirë dhe të jenë të rehatshme në fytyrë pa shumë presion,” thotë Lilan Le, optometrist me qendër në NYC në studion optike Heywear.

           1. Zgjidhni syze dielli me mbrojtje të fortë UV dhe dritë

Qëllimi kryesor i syzeve të diellit është mbrojtja e syve tuaj nga rrezet e dëmshme UV të diellit. Kjo do të thotë, është e rëndësishme t’i jepet përparësi mbrojtjes UV në lentet tuaja.

            2. Përcaktoni formën tuaj të fytyrës

Forma juaj e fytyrës krijohet nga linjat dhe këndet e tipareve tuaja kryesore, si balli, faqet dhe mjekra. Dr. Le thotë se kjo formë e përgjithshme mund të luajë në mënyrën se si syzet tuaja të diellit përshtaten dhe duken, kështu që merrni parasysh këtë përpara se të blini.

          3. Trendet janë argëtuese, por investoni në një palë që do t’i vishni për më shumë se një sezon

Ndoshta mos i përdorni ato syze dielli të vogla në të gjithë TikTok, ose syze dielli gjigante, plastike të stilit të viteve ’80 që do t’i vishni një herë. “Sa më të përdorshme të jenë syzet e diellit, aq më shumë gjasa do t’i përdorni për mbrojtje dhe stil,” thotë Dr. Le.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore