Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Ja pse duhet të përdorni qumështin e dhisë për tretjen e mirë

Ja pse duhet të përdorni qumështin e dhisë për tretjen

Pavarësisht kësaj ekspertët rekomandojnë qumështin e dhisë si një alternativë e mirë për shëndetin e stomakut. Në këtë artikull tregohet se si ta përdorni atë për shëndet dhe për të përmirësuar tretjen.

Vlerat e qumështit të dhisë
Megjithëse nuk është gjerësisht i përdorshëm, qumështi i dhisë ka të njëjtat vlera me atë të lopës. I pasur me vitaminë D, magnez, kalium dhe yndyrna të shëndetshme qumështi i dhisë është një vlerë e shtuar për organizmin. Gjithsesi ndryshe nga qumështi i lopës apo lloje të tjera të qumështit, ai i dhisë ndihmon shumë shëndetin.

Si e ndihmon tretjen
Ndryshe nga qumështi i lopës, ky lloj përmban një lloj probiotiku që quhet oligosakarides. Pikërisht ky probiotik është edhe fillimi i tretjes së mirë dhe funksionimit të stomakut. Konsumimi i këtij qumështi do t’ju bëjë të ndiheni të qetë dhe barku i fryrë e i fortë nuk do të ekzistojë. Edhe për personat që ndihen të fryrë apo ndjejnë shqetësime pak pasi kanë konsumuar qumësht lope, tek ai i dhisë nuk do ta ndjejnë këtë shqetësim. Kjo për shkak të proteinës A1 të cilën qumështi i dhisë e përmban shumë më pak se ai i lopës. Këtë proteinë shumë njerëz nuk arrijnë ta tresin mirë, ndaj për të evituar problemet mundohuni të zëvendësoni qumështin e lopës me atë të dhisë.

Ku ta gjeni
Qumështi i dhisë gjendet lehtësisht në dyqane apo mund edhe ta merrni direkt nga fermerët, duke u siguruar që është më parë i pasterizuar. Duke qenë se është ndër më të shtrenjtët në treg, tregohet një mënyrë alternative me çfarë mund ta zëvendësoni. Quhet kefir me qumësht dhie dhe përmban sasi të këtij qumështi që ju siguron tretjen e mirë. Kefirin mund t’a përgatisni fare lehtë edhe vetë në shtëpitë tuaja sipas./AgroWeb

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore