Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

"Ishte një ditë e vështirë", Christina Applegate reflekton për betejën e saj me sklerozën

"Ishte një ditë e vështirë", Christina Applegate

Aktorja postoi një mesazh në Twitter për luftimin e sëmundjes më 25 nëntor, datëlindja e saj. “Po. Sot mbusha 50-vjeç”, ka shkruar ajo. Dhe unë kam sklerozë të shumëfishtë. Ka qenë një e vështirë. Ju dërgoj kaq shumë dashuri të gjithëve këtë ditë. Shumë po lëndohen sot dhe unë po mendoj për ty. Le ta gjejmë atë forcë për të ngritur kokën lart. E imja aktualisht është në jastëkun tim. Por unë përpiqem.’

Aktorja e Anchorman e bëri të ditur lajmin në Twitter në fillim të këtij viti, disa muaj pas diagnozës së saj. “Përshëndetje miq”, shkroi ajo në Twitter në atë kohë. “Disa muaj më parë u diagnostikova me sklerozë të shumëfishtë. Ka qenë një udhëtim i çuditshëm. Por unë kam qenë aq e mbështetur nga njerëz sa di që e kanë edhe këtë gjendje. Ka qenë një rrugë e vështirë. Por siç e dimë të gjithë, rruga vazhdon. Përveç nëse ndonjë vrimë e bllokon atë.”

Pas disa muajsh privatësi, Applegate iu rikthye xhirimeve të hitit të saj në Netflix, dramën Dead to Me në fillim të këtij muaji. Ajo u pa duke ndezur një gungë të rreme të foshnjës gjatë xhirimit të skenave në plazhet e Malibu me bashkë-yllin Linda Cardellini, 46-vjeç.

Pasi Applegate zbuloi diagnozën e saj gjatë verës, prodhimi ishte ndalur me CBS dhe Netflix duke lëshuar një deklaratë të përbashkët për t’i dhënë yllit të Married With Children ‘kohë dhe hapësirë’ për t’i përpunuar të gjitha.

Sipas Shoqatës Kombëtare të MS, skleroza e shumëfishtë është ‘një sëmundje e paparashikueshme e sistemit nervor qendror që ndërpret rrjedhën e informacionit brenda trurit, dhe midis trurit dhe trupit’. Para diagnozës së saj, Applegate ishte diagnostikuar me kancer gjiri në vitin 2008 dhe iu nënshtrua një mastektomie të dyfishtë.

Pas procedurës, ajo zbuloi se ishte pa kancer, dhe Dead To Me madje përfshiu atë histori në shfaqje. Sezoni i tretë aktualisht është planifikuar të godasë gjigantin e transmetimit diku në vitin 2022.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore