Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Identifikohet “spiunia” e Facebook / Gruaja që publikoi dosjet sekrete për dëmin e rrjeteve sociale te të rinjtë

Identifikohet “spiunia” e Facebook / Gruaja që publikoi dosjet

Ish-punonjësja e Facebook që është përgjegjëse për publikimin e një raporti të brendshëm të kompanisë për efektet anësore të Instagram te adoleshentët u identifikua si France Haugen, 37 vjeç.

Haugen ka punuar për një kohë të gjatë si menaxhere produktet në ekipin e mbrojtjes së integritetit të klientëve në Facebook. Ajo u intervistua ditën e diel nga CBS.

Ajo tha se dokumentet që ajo zbuloi vërtetuan se Facebook në mënyrë të përsëritur i dha përparësi "rritjes dhe fitimeve mbi sigurinë". Facebook reagoi duke deklaruar se publike janë bërë vetëm anët negative të studimit, duke fshehur të dhënat pozitive që kishin dalë prej tij.


Në intervistë, në programin 60 Minutes të CBS, Haugen tha se ajo ishte larguar nga Facebook në fillim të këtij viti për shkak të përplasjeve me mënyrën e drejtimit të kompanisë. Para se të largohej, ajo kopjoi një seri memorandumesh dhe dokumentesh të brendshme.

Ajo i ndau ato dokumente me “Wall Street Journal”, e cila ka publikuar materialin në disa grupe gjatë tre javëve të fundit, të referuara si “Dosja Facebook”.

Zbulimet përfshinin dokumente që treguan se të famshëm, politikanë dhe përdorues të profilit të lartë të Facebook u trajtuan ndryshe nga kompania. Rrjedhjet zbuluan se politikat e moderimit u aplikuan ndryshe, ose aspak, në llogari të tilla - një sistem i njohur si XCheck (kontroll i kryqëzuar).

Një rrjedhje tjetër tregoi se Facebook po përballej gjithashtu me një padi komplekse nga një grup aksionerësh të vet.

Grupi pretendon, ndër të tjera, se pagesa e Facebook -ut prej 5 miliardë dollarësh (Komisionit Federal të Tregtisë në SHBA) për të zgjidhur skandalin e të dhënave të Cambridge Analytica ishte aq e lartë sepse ishte krijuar për të mbrojtur Mark Zuckerberg nga përgjegjësia personale.

Por, janë akuzat për Instagram që kanë qenë veçanërisht shqetësuese për politikanët amerikanë.

Hulumtimi i brendshëm nga Facebook, i cili zotëron Instagram, zbuloi se Instagram po ndikonte në shëndetin mendor të adoleshentëve, por nuk i ndau gjetjet e tij kur ata sugjeruan se platforma ishte një vend "toksik" për shumë të rinj.

Sipas dosjeve të raportuara nga Wall Street Journal, 32% e vajzave adoleshente të anketuara thanë se kur ndiheshin keq për trupin e tyre, Instagram i bënte ata të ndiheshin më keq.

Haugen do të dëshmojë para një nënkomiteti të Senatit të martën në një seancë të titulluar "Mbrojtja e Fëmijëve Online", në lidhje me kërkimin e kompanisë mbi efektin e Instagram në shëndetin mendor të përdoruesve të rinj.

Javën e kaluar, një ekzekutiv i Facebook u dëshmoi senatorëve amerikanë se rrjedhjet nuk kishin arritur të nënvizonin ndikimin pozitiv që platforma kishte tek adoleshentët. Por, Haugen thotë se Facebook zgjodhi fitimet para shëndetit.

"Kishte konflikte interesi midis asaj që ishte e mirë për publikun dhe asaj që ishte e mirë për Facebook. Facebook vazhdimisht zgjodhi të optimizohej për interesat e tij, si të fitonte më shumë para”, thotë ajo për CBS.

Facebook e mohoi me forcë këtë pretendim, duke thënë se kishte shpenzuar shuma të konsiderueshme parash për sigurinë. "Të thuash që i mbyllim sytë ndaj reagimeve injoron këto investime, duke përfshirë 40,000 njerëz që punojnë për sigurinë në Facebook dhe investimin tonë prej 13 miliardë dollarësh që nga viti 2016", tha Lena Pietsch, drejtoresha e komunikimit të politikave në Facebook.

Haugen gjithashtu foli për trazirat vdekjeprurëse të Capitol Hill në janar - duke pretenduar se Facebook ndihmoi në nxitjen e dhunës.

Ajo tha se Facebook ndezi sistemet e sigurisë për të zvogëluar dezinformatat gjatë zgjedhjeve në SHBA - por vetëm përkohësisht. "Sapo mbaruan zgjedhjet, ata i fikën, ose ndryshuan cilësimet në atë që ishin më parë, për t'i dhënë përparësi rritjes mbi sigurinë dhe kjo ndjehet vërtet si një tradhti ndaj demokracisë".

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore