Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

I mbani mend disketat? Në Japoni qeveria i përdor ende

I mbani mend disketat? Në Japoni qeveria i përdor ende

Mendonit se pajisjet në punën tuaj janë të vjetëruara? Jo aq sa disketat, një teknologji që ende përdoret shumë në Japoni.

Një raport i Nikkei zbulon se qeveria japoneze sapo filloi të heqë dorë nga disketat, më shumë se një dekadë pasi Sony, prodhuesi më i madh i tyre ndaloi prodhimin.

Si eshte e mundur? Çështje sigurie.

Sipas Yoichi Ono, përgjegjëse për menaxhimin e fondeve publike për repartin Meguro, disketat "pothuajse kurrë nuk u prishën dhe humbën të dhënat", kështu që u bë zgjedhja e përsosur kur bëhej fjalë për besueshmërinë.

Duke marrë parasysh që shumica e zyrave qeveritare merren me sasi të mëdha dokumentesh dhe informacioni të bazuar në tekst, kjo shpjegon edhe përdorimin e disketave me kapacitet maksimal 1,4 Mb.

Por ku i gjeti qeveria japoneze kaq shumë disqe, duke pasur parasysh se edhe Sony e ndaloi prodhimin e tyre në 2011?

Administrata ruajti dhe mirëmbajti ndër vite disketat që kishte në gjendje, ndërkohë që veç tyre, pas 2011 bleu edhe sasi të tjera që ndodheshin ende në treg. Tani do t’i duhet të heqë dorë, për shkak të kostos në rritje për procesimin e të dhënave në to.

Kjo po e shtyn Japoninë të shkojë në një plan të tranzicionit dixhital që duhet të përfundojë deri në vitin 2026.

Mund të duket një rrugë shumë e ngadaltë për të adoptuar teknologjinë, por, për Japoninë, duket e barabartë me kursin. Në fund të fundit, edhe ministri i tyre i sigurisë kibernetike pranoi se nuk kishte përdorur kurrë një kompjuter në jetën e tij.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

 
Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore