Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

I maskuar si përditësim i sistemit Android, në qarkullim një lloj virusi i ri që sapo hyn në smartphone mund të…

I maskuar si përditësim i sistemit Android, në qarkullim një

Në qarkullim është një lloj virusi i ri, i maskuar si përditësim i sistemit Android, që sapo hyn në smartphone mund të marrë kontrollin e plotë të pajisjes dhe të vjedhë të dhënat e saj.

Virusi u identifikua nga studiuesit e sigurisë së Zimperium zLabs në një aplikacion të quajtur “System Update”, që nuk është i pranishëm në Google Play Store, por mund të shkarkohet nga faqet e palëve të treta. Ky virus kërkon veprimin e përdoruesit për t’u instaluar, ndaj këshillohet të mos instaloni skedarë të shkarkuar nga burime të pabesueshme.

Sipas ekspertëve, ai vepron si një program i qasjes në distancë (RAT), për të kryer një seri veprimesh dhe komandash, përfshirë dërgimin e informacionit në një server të menaxhuar nga zhvilluesit. Në hetimin e tij, Zimperium testoi virusin, duke konfirmuar se ai mund të vjedhë mesazhe, kontakte, detaje të pajisjes, faqeshënuesit e shfletuesit dhe historikun e kërkimit.

Ai regjistron gjithashtu thirrjet, tingujt e mjedisit nga mikrofoni dhe bën fotografi duke përdorur kamerat e përparme dhe të pasme dhe të gjitha këto pa dijeninë e përdoruesit, pasi e vetmja ikonë e treguar është ajo me logon e Google dhe fjalët “kërkim për përditësim”.

Ndërsa është aktiv, virusi mund të gjurmojë edhe vendndodhjen e viktimës, duke zvogëluar sasinë e të dhënave të rrjetit që konsumon. Drejtori i Përgjithshëm i Zimperium, Shridhar Mittal tha se kërcënimi ka të ngjarë të jetë pjesë e një sulmi të synuar. “Theshtë më i sofistikuari që kemi parë ndonjëherë. Me siguri ka edhe të tjerë si ai dhe kjo është arsyeja pse po bëjmë më të mirën për t’i gjetur sa më shpejt që të jetë e mundur”, shpjegon Mittal.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore