Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Hidratimi në verë, mjeku bën me dije se sa ujë duhet të pimë në të vërtetë

Hidratimi në verë, mjeku bën me dije se sa ujë duhet të

Kur flasim për mbajtjen e hidratimit të mirë, veçanërisht gjatë këtyre muajve të nxehtë, NUK ekziston një rregull i vetëm për të gjithë në lidhje me sasinë e ujit që duhet pirë në ditë! Në fakt, sasia e rekomanduar e litrave duhet të bazohet në nevojat reale për hidratim të organizmit TUAJ, dhe një mjet i dobishëm për të vlerësuar shpejt gjendjen tuaj të hidratimit është urinimi, nëpërmjet ngjyrës së tij!

Ky është apeli që doktor Giuliano Ubezio, dietolog, bën në postimet e tij në rrjetet sociale. Për t’i ardhur në ndihmë njerëzve, të cilët shpesh gabojnë në regjimet dietore vetjake, ai reagon përmes këshillave, duke u përpjekur t’i orientojë ata drejt hapave të duhur. Ja si e vlerëson ai nivelin e hidratimin që duhet të ruajë trupi, sidomos në këto ditë të nxehta vere, shkruan revista Psikologjia.

Në përgjithësi:

1. Nëse keni një nivel të mirë hidratimi dhe nuk vuani nga patologjitë, mjafton 1,5-2 litra ujë në ditë.

2. Nëse praktikoni aktivitet fizik, mund të arrini 3-3,5 litra në ditë.

3. Mos harroni gjithmonë të dëgjoni trupin tuaj, sepse nuk jemi të gjithë njësoj!

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore