Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Hëna po 'bombardohet' nga asteroidët/ VIDEO zbulon pamjet mahnitëse

Hëna po 'bombardohet' nga asteroidët/ VIDEO zbulon pamjet

Hëna po bombardohet vazhdimisht nga asteroidët dhe pothuajse të gjitha goditjet nuk dallohen nga ne në Tokë, por një animacion i jashtëzakonshëm na jep një përshtypje se si mund të duken në të vërtetë këto ngjarje kozmike.

Një video e shpërndarë nga Hazegrayart, një kanal në YouTube që bën animacione se si funksionojnë raketat, tregon se si do të dukej sipërfaqja hënore duke u goditur nga shkëmbinjtë hapësinorë, pasi kapja e tyre me teleskopë është një dukuri e rrallë.

Dritat e vogla vezullojnë në sipërfaqen e hënës në animacionin tre-minutësh, duke përfaqësuar asteroidë që përplasen në sipërfaqen e saj, dhe një vështrim më i afërt tregon një shfaqje mahnitëse pasi shkëmbi hapësinor kur përplaset bën të duket si një shpërthim zjarri.

Më shumë se 6,100 paund materiale meteorësh godasin Hënën në ditë, por shumica e objekteve janë sa një grimcë pluhuri.

Megjithatë, nëse nuk do të ishte për Hënën që do të bllokonte shkëmbinjtë hapësinorë, Toka në vend të kësaj do të goditej – dhe ne do e kuptonim që jeta mund të mos kishte ekzistuar.

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore