Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Gripi i shpendëve/ Kina shënon rastin e parë të llojit të rrallë H10N3, te njerëzit

Gripi i shpendëve/ Kina shënon rastin e parë të llojit

Një 41-vjeçar kinez është konfirmuar si rasti i parë njerëzor i një infektimi të rrallë të gripit të shpendëve. Zyrtarët nuk dhanë detaje se si njeriu u infektua, por lloji H10N3 mendohet se nuk përhapet lehtë nga njerëzit tek njerëzit.

Banori i provincës Jiangsu, i cili u diagnostikua javën e kaluar, tani është shëruar, raporton BBC.
Ka shumë lloje të gripit të shpendëve dhe nuk është e padëgjuar që njerëzit që punojnë me shpendë herë pas here infektohen.

Gjurmimi i rastit nuk gjeti ndonjë person tjetër të infektuar. Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Pekinit (NHC) tha të martën banori i qytetit të Zhenjiang u shtrua në spital në 28 Prill dhe u diagnostikua me H10N3 një muaj më vonë.


“Asnjë rast njerëzor i H10N3 nuk është raportuar në botë. Ky rast është një transmetim i rastësishëm i kalimit të virusit nga shpendët te njerëzit dhe rreziku i një përhapjeje në shkallë të gjerë është jashtëzakonisht i ulët“, tha NHC, sipas një Global Raporti i Times. Komisioni gjithashtu tha që H10N3 ishte patogjen i ulët, që do të thotë se nuk shkakton sëmundje të rënda në shpendë dhe nuk ka gjasa të përhapet me shpejtësi.

Organizata Botërore e Shëndetësisë i tha agjencisë së lajmeve Reuters se “në këtë kohë, nuk ka asnjë tregues të transmetimit nga njeriu në njeri“. “Për sa kohë që viruset e gripit të shpendëve qarkullojnë midis vetë shpendëve, infeksioni sporadik te njerëzit nuk është për t’u habitur dhe është një kujtesë e gjallë se kërcënimi i një pandemie të gripit është i vazhdueshëm“, shpjegoi OBSH.

Infeksionet njerëzore me gripin e shpendëve kanë qenë të rralla që pas shpërthimit më të madh të H7N9, në vitet 2016-2017, duke vrarë rreth 300 njerëz.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Në Fokus

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore