Quantcast
Lidhje të rëndësishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Gjithçka që duhet të dini për 'Liqenin Rozë' e zbuloni këtu!

 

Hillier është një liqen i vendosur në Australinë Perëndimore, i njohur për ngjyrën e tij të veçantë rozë. Ndërsa mund të mendoni se është bërë Photoshop apo diçka tjetër, ne jemi këtu për të zbuluar të vërtetën, lumi është krejtësisht i natyrshëm. Dhe sot, ne duam të ndajmë me lexuesit tanë për ngjyrën dhe pse konsiderohet të jetë një fenomen natyror. Shumë kohë përpara se të krijohej, njerëzit kanë pyetur veten se çfarë i dha liqenit rozë australian ngjyrën e tij jashtëzakonisht të gjallë të çamçakëzit. Matthew Flinders ishte i pari që sugjeroi se nuanca rozë e liqenit Hillier ishte shkaktuar nga kripësia në 1802, megjithatë, kërkimet kanë treguar që atëherë se kjo është vetëm gjysma e së vërtetës.

Shumë liqene dhe laguna rozë mund të gjenden në Australinë Perëndimore, por Liqeni Hillier është ndoshta më i çuditshmi, sepse është në kontrast të fortë me gjelbërimin përreth. Duke qenë i vendosur në bregun e Middle Island e bën liqenin rozë të duket, nëse është e mundur, edhe më rozë kur vendoset kundër nuancës blu të oqeanit. Shkencëtarët kanë studiuar ngjyrën rozë të liqenit Hillier për shumë vite dhe hulumtimi i fundit i udhëhequr nga Scott Tighe ka dhënë më shumë njohuri për arsyen e ngjyrës unike të liqenit. Ekipi hulumtues zbuloi se ngjyrimi rozë nuk shkaktohet vetëm nga mikroorganizmat që jetojnë në koret e kripës, por edhe nga prania e përqendrimeve të larta të një pigmenti të quajtur halo bacteriorhodopsin, i cili prodhohet nga një lloj arke halofilike që lulëzon në mjedise me shumë kripë, si Liqeni Hillier.

Ekipi zbuloi gjithashtu se ngjyra rozë e liqenit ndryshon në varësi të kohës së ditës, duke u shfaqur më e kuqe në mëngjes dhe rozë në pasdite. Kjo ka të ngjarë për shkak të mënyrës se si drita ndërvepron me pigmentet në liqen. Ekipi hulumtues zbuloi se liqeni Hillier është shtëpia e një game të larmishme ekstremofilesh, organizmash që janë përshtatur për të mbijetuar në kushte të vështira që do të ishin jomikpritëse për speciet e tjera. Këta mikroorganizma kanë evoluar për të toleruar nivelet e larta të kripës së liqenit, të cilat kontribuojnë në ngjyrimin e tij rozë. Mënjanë shkencës, liqeni Hillier është i rrethuar nga ishuj të paprekur, shtëpia e kafshëve të egra të ndryshme, duke përfshirë delfinët dhe balenat migruese. Ngjyra unike rozë e liqenit dhe mjedisi i tij natyror e bëjnë atë një pamje të lë pa frymë. Është një destinacion popullor turistik dhe një shembull i bukurisë së natyrës.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore