Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Gjesti human/ Myslimanë dhe të krishterë luten bashkë për të sëmurët me COVID

Gjesti human/ Myslimanë dhe të krishterë luten bashkë

Në qytetin bregdetar të Afrikës së Jugut, Kejp Taun, janë bërë bashkë myslimanë dhe të krishterë, krah për krah, dhe me duart e hapura drejt qiellit, për t’u lutur për pacientët me koronavirus dhe punonjësit e kujdesit shëndetësor.

Grupet fetare të të gjitha besimeve dhe prejardhjeve kanë marrë pjesë në lutje të përbashkëta jashtë spitaleve, si një mbështetje shpirtërore derisa një valë e dytë e pandemisë po bën kërdi në të gjithë vendin.

“Në rrethana normale çdo udhëheqës në këtë komunitet do të shkonte lirshëm në shtëpinë e një personi të sëmurë ose të pikëlluar”, tha pastori Gerhard de Vries Block i Kishës Protestante Evangjeliste.

“Por, për shkak të bllokimit nuk na lejohet ta bëjmë më atë”, tha ai.

Imami, Sheigh Salieg Isaacs, është lutur në hyrje të disa spitaleve.

“Tani për tani ne po i bëjmë lutjet vetëm në spitale. Por, po mendojmë të shkojmë së shpejti në bujtina dhe në disa shtëpi të pleqve”, tha ai për AFP-në.

Nisma është një mënyrë për të shprehur solidaritetin me pacientët që luftojnë vetëm me COVID-19, të izoluar nga familja dhe miqtë në pavijonet e spitalit.

“Punëtorët e vijës së frontit kanë nevojë për mbështetjen tonë. Ata kanë nevojë për lutjet tona po aq sa të sëmurët dhe të pikëlluarit”, tha de Vries Block.

Ndërsa Imami Isaacs tha se pjesëmarrësit të cilët personalisht njohin një pacient ose punëtor shëndetësor luten jashtë dritareve të tyre.

Çdo organizim është i kufizuar në 15 persona, me maska për fytyrë dhe distancim fizik. Vizitorëve të papritur u kërkohet të qëndrojnë në makinat e tyre.

Afrika e Jugut ka regjistruar shifrat më të larta në kontinent me koronavirus, me mbi 1.3 milionë raste dhe 37.000 vdekje të konfirmuara deri më tani.

Vala e dytë e pandemisë filloi në dhjetor dhe karakterizohet me një variant të ri të virusit që besohet se është më infektues.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore