Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Gjenden vullkane aktive në Venus, kundërshtojnë teorinë e planetit të fjetur

Gjenden vullkane aktive në Venus, kundërshtojnë teorinë e

Shkencëtarët kanë identifikuar 37 struktura vullkanike mbi Venusin që duket se kanë qenë kohët e fundit aktive – dhe me siguri janë akoma edhe sot – duke piktuar figurën e një planeti gjeologjikisht dinamik dhe jo një botë të fjetur siç mendohej prej kohësh.

Hulumtimi u përqendrua në strukturat në formë unaze të quajtura “coronae”, të cilat janë shkaktuar nga nj ngritje e shkëmbit të nxehtë nga thellësia në brendësi të planetit. Shkencëtarët siguruar prova bindëse të aktivitetit të përhapur tektonik dhe magmë në sipërfaqen e Venusit.

Shumë shkencëtarë kishin menduar gjatë se Venus, duke mos pasur tektonikën e pllakës që riformulon gradualisht sipërfaqen e Tokës, ishte në thelb i fjetur gjeologjikisht, duke qenë kështu për gjysmë miliard vitet e fundit.

 “Puna jonë tregon se disa nga nxehtësia e brendshme janë akoma në gjendje të arrijnë sipërfaqen edhe sot. Venus nuk është qartësisht aq i vdekur gjeologjikisht apo i fjetur siç mendohej më parë”, tha Anna Gulcher, një shkencëtare e Tokës dhe planetare e Institutit të Gjeofizikës në Zyrih. Ajo gjithashtu është edhe autore kryesore e studimit të botuar në revistën “Nature Geoscience”.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore