Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

FOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sot është kthyer në një qytet fantazmë

FOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sot

Në ditët e sotme është një prej qyteteve fantazmë më të mëdhenj në botë. Në pikun e tij, qyteti i ndërtuar në Alpe, 80 minuta në veri të Milanos, tërhiqte turistë dhe vizitorë të shumtë, me arkitekturën e veçantë, dyqanet, kazinotë, restorantet dhe një hotel madhështor me sallë balloje. Madje kishte edhe një kështjellë të rreme. Por sot, “Citta dei Balocchi” – Qyteti i lodrave, është në fakt një grumbull gërmadhash të lëna në mëshirë të fatit.

Ideja për këtë atraksion ishte e sipërmarrësit italian, Kontit Mario Bagno. Që në vitet 1960 ai ishte përfshirë në ndërtimin e shumë rrugëve dhe aeroporteve, por synimi i tij ishte që të krijonte një Las Vegas italian. Për këtë zgjodhi një qytezë të qetë, Konsono (Consonno) dhe investoi aty 22,5 milionë lireta, ose 313 mijë euro, konvertuar në vlerën e parave në ditët e sotme.

Pjesa më e madhe e 60 banorëve të qytezës u larguan prej aty në vitin 1965, të tjerë qëndruan për të punuar. Të gjitha godinat ekzistuese, përveç kishës dhe varrezave, u prishën. Në vitin 1968 në resort mbërritën turistët e parë. Por suksesi do të zgjaste pak. Me punimet që vijonin vazhdimisht dhe Kontin që ndryshonte shpesh planet e projekteve, turistët i shoqëronte gjithmonë zhurma e makinerive të rënda. Për më tepër, rruga për aty ishte e gjatë dhe gjithnjë e më pak njerëz e zgjidhnin si destinacion.

Goditjen e fundit, shpresave të Kontit ia dha një rrëshqitje masive dheu në vitin 1976, që shkatërroi rrugën kryesore për aq kohë sa për t’i shkaktuar qytetit një dëm të pariparueshëm ekonomik. Për vite me radhë, Konti Bagno thuri plane sesi të “ringjallte” krijesën e tij, por asgjë e tillë nuk ndodhi derisa ai ndërroi jetë në vitin 1995.

Në vitin 2007, “Qyteti i lodrave” u mbyll përfundimisht. Shtatë vite më vonë, pati një përpjekje për t’ia shitur investitorëve për rreth 12 milionë euro, por askush nuk u afrua, duke bërë që grumbulli i godinave të braktisura të mbetet i pandryshuar, si për të kujtuar ëndrrën e shuar të sipërmarrësit guximtar.

FOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sotFOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sotFOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sotFOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sotFOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sotFOTOT/ Historia e "Las Vegasit" të Italisë, që sot

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Zgjedhje 2021

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore