Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

FOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnë “ndërtesa që lundrojnë në oqeane”

FOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnë

Ndryshimi i klimës po i bën qytetet më të rrezikuara ndaj përmbytjeve. Sipas një studimi të vitit 2019, nivelet globale të deteve pritet të rriten nga 2 në 7 metra, deri në vitin 2100, e ku të paktën 190 milionë njerëz mund të jetojnë në zona të përmbytura.

“Nëse gjetjet tona qëndrojnë, komunitetet bregdetare në të gjithë botën duhet të përgatiten për një të ardhme shumë më të vështirë sesa mund të parashikohen aktualisht”, paralajmëroi studimi.

Një hulumtim i veçantë arriti në përfundimin se nëse bota nuk bën asgjë për të ngadalësuar rritjen e nivelit të deteve, përmbytjet mund të shkaktojnë dëme me vlera të mëdha globale.

Kërcënimi nga përmbytja po ndryshon mënyrën e ndërtimit të qyteteve, dhe arkitektët po përshtatin planet e tyre me një realitet të ri klimatik. Duke përdorur materiale të qëndrueshme dhe teknika të reja, këto dizajne, nga e gjithë bota, do të jenë gjithnjë e më të rëndësishme në një të ardhme ku përmbytjet mund të jenë shumë të përhapura.

FOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnëFOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnëFOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnëFOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnëFOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnëFOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnëFOTO/ Lamtumirë përmbytje! Arkitektët projektojnë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore