Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Foto e rrallë e Eqrem bej Libohovës kur shërbente si ambasador në Romë

Foto e rrallë e Eqrem bej Libohovës kur shërbente si ambasador

Studiuesi Armand Plaka ka publikuar një foto të rrallë të Eqrem bej Libohovës në vitet kur shërbente si ambasador në Romë, para vendosjes së monarkisë.

Me pas ai do të bëntë karriere deri në postin e Ministrit të Jashtëm (1936-1939) gjate qeverisjes së Mbretit Zog I, ndërsa do merrte dy herë edhe drejtimin e ekzekutivit shqiptar përgjatë vitit 1943, deri në kapitullimin e Italise.

Njihej si shumë filoitalian dhe me kapitullimin e Italisë me 8 Shtator 1943 shkoi drejt Romes duke iu bashkëngjitur Alberto Parianit, mekembesit te Mbretit italian në Shqipëri.

Vdiq në 1948 po në Romë në moshën 66-vjeçare.

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore