Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

‘Formula 1’ në qiell, zbulohet makina e parë fluturuese (FOTO)

‘Formula 1’ në qiell, zbulohet makina e parë fluturuese

Zbulohet makina e parë fluturuese e garave, që do të konkurrojë në një kompeticion në fund të këtij viti.

I quajtur Airspeeder, ky mjet arrin një shpejtësi deri në 120 km/h. Sipas krijuesve të Alauda Aeronautics, ngritja dhe ulja e kësaj makine mund të bëhet vetëm vertikalisht.

Në garat e saj të para, që do të shërbejnë edhe si testime, makina fluturuese do të komandohet nga jashtë, përpara se në vitin 2022 të garojë me një pilot në kabinë.

Kjo makinë kishte 3 vite në zhvillim dhe firma australiane që e ka prodhuar ka premtuar që do të sjellë një seri makinash fluturuese në të ardhmen.

‘Formula 1’ në qiell, zbulohet makina e parë fluturuese

‘Formula 1’ në qiell, zbulohet makina e parë fluturuese

‘Formula 1’ në qiell, zbulohet makina e parë fluturuese

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore