Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Fituesja e Nobelit për Paqe: Facebook nuk mbron njerëzit, përhap urrejtje dhe lajme të rreme

Fituesja e Nobelit për Paqe: Facebook nuk mbron njerëzit, përhap

Fituesja e Çmimit Nobel për Paqen, gazetarja Maria Ressa përdori famën e marrë për të kritikuar Facebook si një kërcënim për demokracinë, duke thënë se gjiganti i mediave sociale nuk arrin të mbrojë njerëzit nga përhapja e urrejtjes, lajmet e rreme dhe interpretimi i njëanshëm i fakteve.

Gazetarja veterane dhe drejtuesja e faqes së lajmeve në Filipine, Rappler i tha Reuters në një intervistë pasi fitoi çmimin se algoritmet e Facebook "i japin përparësi përhapjes së gënjeshtrave të mbushura me zemërim dhe urrejtje mbi faktet".

Komentet e saj shtojnë masën e presionit të kohëve të fundit mbi Facebook, të përdorur nga më shumë se 3 miliardë njerëz, të cilin një ish-punonjëse e akuzon se ka vendosur përfitimet mbi shëndetin e qytetarëve.

Pas kërkesës për koment mbi vërejtjet e Ressa, një zëdhënës i Facebook tha se gjiganti i mediave sociale vazhdon të investojë shumë për të hequr dhe zvogëluar përhapjen e përmbajtjeve të dëmshme.

"Ne besojmë në lirinë e shtypit dhe mbështesim organizatat e lajmeve dhe gazetarët në të gjithë botën ndërsa ata vazhdojnë punën e tyre të rëndësishme", shtoi zëdhënësi.

Ressa ndau Nobelin me gazetarin rus Dmitry Muratov të premten, për atë që komiteti e quajti si aktorët e zemërimit të udhëheqësve të Filipineve dhe Rusisë duke ekspozuar korrupsionin dhe keqqeverisjen.

“Facebook është bërë shpërndarësi më i madh i lajmeve në botë dhe megjithatë është i njëanshëm kundër fakteve, është i njëanshëm kundër gazetarisë", tha Ressa.

"Nëse nuk ke fakte, nuk mund të kesh të vërteta, nuk mund të kesh besim. Nëse nuk ke asnjë nga këto, nuk ke demokraci", tha ajo. "Përtej kësaj, nëse nuk keni fakte, nuk keni" një realitet të përbashkët, kështu që nuk mund të zgjidhni problemet ekzistenciale të klimës koronavirusit. "

Ressa ka qenë objektivi i fushatave të urrejtjes në mediat sociale nga mbështetësit e Presidentit Rodrigo Duterte, të cilat tha se kishin për qëllim shkatërrimin e kredibilitetit të saj dhe të faqes së internetit që drejton.

 

 

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore