Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

Filloni mëngjesin duke kënduar! 4 përfitime të mahnitshme shëndetësore

Filloni mëngjesin duke kënduar! 4 përfitime të mahnitshme

Muzika po bëhet e rëndësishme në jetën tonë të përditshme, veçanërisht kur kemi nevojë për energji shtesë: kur zgjohemi në mëngjes, merremi me sport, gatuajmë dhe madje bëjmë dush. Muzika është e mirë për trupin dhe shpirtin tonë dhe na jep një ndjenjë mirëqenieje.

Jo vetëm duke dëgjuar, por edhe duke kënduar. Kush nuk ka kënduar kurrë në dush dhe është ndjerë si një yll rock para mijëra fansave, vetëm për një moment? Përveç argëtimit, të këndosh duke bërë dush ose duke vozitur, edhe nëse nuk je në humor, ka shumë përfitime shëndetësore. Pse të mos e nisni mëngjesin në këtë mënyrë?

Ju përmirëson disponimin

Të kënduarit jep një dozë entuziazmi dhe një ndjenjë lumturie dhe pozitiviteti që është ngjitëse dhe të bën të ndihesh euforik. Këndimi e bën trurin tuaj të çlirojë endorfinë, duke stimuluar lirimin e serotoninës dhe oksitocinës, duke shkaktuar një ndjenjë kënaqësie dhe gëzimi.

Redukton stresin dhe ju ndihmon të relaksoheni

Këndimi balancon sistemin tonë nervor, duke krijuar një ndjenjë qetësie dhe relaksi. Këndimi i disa këngëve është vërtetuar se ul presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, ndërkohë që përmirëson oksigjenimin në trupin tonë.

Ushtron kujtesën dhe ju ndihmon të përqendroheni

Dëgjimi i muzikës dhe këndimi i vargjeve forcon disa funksione të trurit si vëmendja, kujtesa dhe përqendrimi. Gjithçka që duhet të bëni është të mësoni përmendësh dhe të përsërisni vargjet. Sa herë ju ka ngecur një këngë në tru dhe nuk mund ta hiqni nga koka?

Ushtroni muskujt e fytyrës

Të kënduarit, veçanërisht kur punoni me entuziazëm, ju bën të lëvizni pjesën më të madhe të muskujve të trupit, veçanërisht ata të fytyrës. Është një ushtrim që ka përfitime të forta për elasticitetin e muskujve, por edhe për lëkurën, sepse këndimi jep elasticitet duke vonuar shfaqjen e rrudhave.  

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Aktualitet

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore