Lidhje te rendesishme Rrjetet tona shoqërore Shqip merr pjesë në programe të ndryshme marketingu ku mund të përfitojë komisione për produktet e zgjedhura në artikujt e publikuar.

Ndryshe

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë në mediat botërore, flet themeluesi i “Illyrian Pure Sport” (FOTO)

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë

Shqipëria mund të ketë shumë shpejt supermakinën e parë të saj. Qëndrim Thaqi, themelues i “Arrera Automobili”, është gati për të realizuar projektin e tij madhor, supermakinën “Illyrian Pure Sport”.

“Illyrian Pure Sport” është dizajnuar nga i njëjti dizajner që ka dizajnuar Porsche 9RE, pikërisht Qëndrim Thaçi. Tani, përmes kompanisë së tij “Arrera Automobili”, Thaçi dëshiron ta bëjë “Illyrian Pure Sport” makinën e parë shqiptare.

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë

Ditën e sotme Thaqi ishte në një lidhje të drejtpërdrejtë me emisionin “Shqipëria Live”, ku tha se “është një makinë direkt seri dhe se po mendohet që të prodhohet në këtë verë të vitit 2021”.

“Kemi objektin tonë. Makina ka patur një emër tjetër, por kjo “Illyrian Pure Sport” ka qenë një ide më e hershme e imja”, tha ai, i cili shtoi se e kanë “nisur me modesti historinë e tyre dhe duan ta shfrytëzojnë mirë emrin e tyre”.

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë

Thaqi tha se kanë nisur porositë e para, madje edhe dy djem shqiptarë kanë bërë porosi për të patur makinën e tij. Ai tregoi gjithashtu se do të prodhojnë 75 makina të tilla.

Supermakina e re “Illyrian Pure Sport” do të mundësohet nga një motor 6.2 litërsh LT2 V8, me një fuqi 840 kuaj. Shpejtësia maksimale pritet të arrijë në 375 kilometra në orë. 10 makinat e para do të kushtojnë 280 mijë euro. Madje kjo makinë ka bërë jehonë edhe në mediat e huaja.

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë

“Ferrari” i parë në Shqipëri bëri jehonë

Denonco

Keni informacion në interes të publikut? Dërgojeni në Shqip duke klikuar këtu.

Poll

Biznes

Ndiqni të gjitha lajmet e fundit
në rrjetet tona shoqërore